Hervis ½Maraton – štěstí přeje připraveným

Traťový rekord letos pokořili hned čtyři Keňané, z nichž dva (Nicholas Kiprutto Koech s časem 01:00:07 a o dvě vteřiny pomalejší Nicholas Manza Kamakya) předvedli, že i doběh vytrvaleckého závodu může končit sprintem na plný výkon. Kvalitu evropských maratonců dokázal jedenáctý v pořadí, rakouský steeplař Günther Weidlinger (01:03:26). Jako první český závodník doběhl čtyřiadvacetiletý Jan Kreisinger (01:07:08), jemuž na paty šlapal jeho klubový kolega z AK Kroměříž, veterán Róbert Štefko (01:07:37). Ten si tak dal velice hezký dárek k jednačtyřicátým narozeninám, které oslaví 28. května.
Nadvládu Keni ve vytrvalostním běhu potvrdila novým pražským půlmaratonským rekordem v ženské kategorii Rosa Kosgeivová (01:09:03), z českých závodnic jako první podle očekávání doběhla Petra Kamínková z Olomouce (01:15:56), nadějný restart běžecké kariéry po zranění předvedla lakrosová reprezentantka Veronika Brychcínová (01:20:44). Právě Petra v cíli připomněla to, co na vlastní kůži vnímaly i tisíce „řadových“ běžkyň a běžců. Počasí bez poryvů větru a deště je skvělé, zato nad očekávání vysoké teploty dokážou zahřát více, než s čím jste počítali s vidinou občasných přepršek při oblékání před startem.
PIM již tradičně spojil svůj prestižní závod s prací pro charitu. Nezisková organizace Světlo pro svět letos na start získala nevidomého Keňana Francise Thua Karanju s jeho bratrem a vodičem Jamesem. Tato dvojice již od Francisova fatálního onemocnění malárií naběhala – spojena tenkým provázkem – nepočítané stovky kilometrů po ulicích Nairobi a loni získala i stříbrnou medaili na paralympiádě v Pekingu. V Praze doběhli v mužské kategorii na skvostném 16. místě (01:12:02). Výtěžek z akce je podle Francise určen především na pomoc Afričanům, které postihla léčitelná forma poškození zraku.