Rekordní maraton

V Praze se to ale nikomu nepodařilo. První český závodník v cíli, Petr Pechek z Maratonstavu Úpice, si sice zlepšil svůj osobní rekord, ale i tak to bylo „jen“ v čase 2:22:18. Nedařilo se loni bronzovému Róbertu Štefkovi, který tentokrát skončil v domácím mistrovství na pátém místě. Nejrychlejší domácí závodnice Radka Churáňová se díky času 2:59:24 dokonce stala jedinou účastnicí českého mistrovství, která maraton zvládla rychleji než za tři hodiny.

I letos byl boj o přední místa záležitostí černých běžců – nejrychlejší Evropan Andrij Naumov z Ukrajiny doběhl v čase 2:13:46 až na 14. místě (Petr Pechek byl čtvrtým Evropanem, celkově jednadvacátý). V ženském závodě to bylo především díky Ruskám a Ukrajinkám jiné – sice zvítězila také Afričanka, Helena Kiropová, a to v traťovém rekordu 2:25:29, skvělým finišem si nicméně pro stříbro doběhla Ruska Alevtina Ivanova díky svému rychlému (2:27:36). Celkem pak Východoevropanky obsadily šest míst v první desítce.

Závod mužů měl dosti dramatický průběh, a nakonec se v něm prosadil nejméně favorizovaný Keňan Eliud Kiptanui. Hlavními favority přitom byl jeho krajan Patrick Ivuti (obhájce loňského titulu a držitel rekordu trati) a etiopský závodník Yemane Tsegay. Nejrychlejší nástup závodu měl Keňan Denis Ndiso (10 kilometrů za 29:13), který získal po první desítce 48sekundový náskok před pronásledovateli. V polovině závodu dokonce vedl již o více než dvě minuty, ale na 30. kilometru nastoupil právě Kiptanui, Etiopan Getu Feleke a Tsegay. Po dalších pěti kilometrech mladý Keňan opět přidal a odtrhl se od ostatních konkurentů. Kiptanui přitom dosud běžel jediný maraton (2:12:17) – Safaricom Marathon v Keni, který se běhá ve vysoké nadmořské výšce. Jeho pražský čas 2:05:39 je zatím šestým nejrychlejším časem maratonského vítěze na světě a za své vítězství i rekord dostane 75 tisíc eur. Předchozí rekord trati překonali i druhý Yemane Tsegay (2:07:11) a třetí Keňan Nicholas Koech (2:07:23). Obhájce Ivuti skončil až 19. (2:21:20).

Součástí letošního ročníku Volkswagen Maratonu Praha bylo i Policejní mistrovství Evropy v maratonu, jehož se zúčastnilo na 150 policistů z 25 evropských zemí, ale i z Pákistánu. Nejlepším běžcem byl již uvedený Andrij Naumov, první policistkou v cíli byla jeho krajanka Julija Rubanová (2:31:13). Asi největší kuriozitou se na trati stal Němec Ralf Klug, který v rámci charitativní akce běžel celou trasu pozpátku (došel těsně před uzávěrou v čase 6:55:59).

Výsledky:

Muži celkově: 1. Eliud Kiptanui, 2:05:39; 2. Yemane Tsegay, 2:07:11; 3. Nicholas Koech 2:07:23
Mistrovství mužů ČR: 1. Petr Pechek, TJ Maratonstav Úpice, 2:22:18; 2. Mulugeta Serbessa, Bechyňský atletický klub, 2:22:47; 3. Pavel Novák, Ivan Svědík Running Team. o. s., 2:25:38 02:25:38

Ženy celkově: 1. Helena Kiropová (Keňa), 2:25:29; 2. Alevtina Ivanova (Rusko) 2:27:36; 3. Ashum Kasimová (Etiopie) 02:27:36

Mistrovství žen ČR: 1. Radka Churáňová, TJ Lokomotiva Trutnov, 02:59:24; 2. Ivana Martincová, AC Mor. Slavia Brno, 3:03:23; 3. Simona Koščová, SK Kotlářka Praha, 03:04:15 (druhá domácí účastnice v cíli byla Michaela Dimitriadu s časem 3:02:08, ale ta nebyla přihlášena do mistrovského závodu)