K osobním rekordům s dubnovým RUNem

K osobním rekordům s dubnovým RUNem

Dubnové vydání magazínu RUN už je na stáncích. Co si v něm přečtete?

Možná už jste nějaké závody odběhli, ale možná teprve ten svůj velký vyhlížíte. Poradíme vám, jak najít takový, kde si zaběhnete osobák. Co všechno na to má vliv?

V první řadě dobře změřená trať. Protože není 10 kilometrů jako 10 kilometrů. Nebo byste snad měli radost ze superrychlého času, kde desítka ve skutečnosti měří 9,8 kilometrů? Proč by nejradši všechny ty tabulky na silnicích zrušil, vysvětluje dlouholetý atlet Dušan Podroužek. A jak se trati skutečně certifikují zase Václav Skřivánek z RunCzechu.

Jestliže je před vámi maraton, přijde vám vhod tradiční tréninkový počin zkušeného kouče a bývalého špičkového závodníka Pavla Nováka, který vás provede tvorbou maratonské termínovky, ale i závodní taktikou.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci Spartan Race, kteří se dozví, jak by měl vypadat běžecký trénink pro překážkové závody – a to ať už běžíte sprint či beast.

Ať už vás čeká jakýkoliv závod, vyplatí se vědět, jestli jste na to plně zdrávi. Přičemž běžecké EKG není jen nástrojem prevence, ale i přesnějšího řízení tréninku. To vysvětluje běžecký expert z Centra Vital Praha Aleš Tvrzník.

Ale co když se opravdu (nejen při závodě) něco stane? Proto se hodí umět základy první pomoci a vědět, jak v krizové situaci zareagovat. Dozvíte se, jak na to.

Zkrátka nepřijdou ani běhající dámy, pro které jsme – také na základě vlastních zkušeností – přichystali velký těhotenský manuál. Jak běhat od početí až do porodu a jak se pak vrátit do maratonek?

Trenér Michal Vítů se zabývá běžeckou motivací nejen pro začátečníky. Jaká by měla být? A je vůbec potřeba? Provede vás všemi fázemi běžeckého života.

S přicházejícím jarem možná uvažujete o koupi nové běžecké výbavy. Za oblečení, boty či doplňky přitom nemusíte utratit majlant. To nejdražší totiž automaticky nemusí být tím nejlepším pro vás.

Co se elity týče, tentokrát vás necháme nahlédnout pod pokličku života navrátivšího se vytrvalce Jana Kreisingera. A svým tréninkovým dnem vás provede jednička v bězích od 1 500 do 5 000 metrů Kristiina Mäki.

Odborník na běhání se psem Šimon Cipro pak vyzpovídal canicrossovou dvojici v závodech i v životě Marcela Dučáka, loni třetího na mistrovství Evropy, a Katarínu Vigodovou. Co radí nejen začátečníkům?

Pokud hledáte spojení nádherné přírody, skvělých podmínek pro běhání a výborné gastronomie, vydejte se do Toskánska. Ale ne do profláknuté Florencie, nýbrž do národního parku Foreste Casentinesi v okolí Londy a San Godenza.