4 tipy pro zvýšení běžecké frekvence

4 tipy pro zvýšení běžecké frekvence

Rychlejší a kratší krok je vstupenkou k běžeckému růstu. Potvrdily to vědecká zkoumání i zkušenost elitních běžců. Tady jsou čtyři tipy, jak krok zkrátit, ale zvýšit frekvenci, čímž nejenže pošetříte energii, ale také pohybový aparát.

 

» Nejjednodušší je začít si prostě frekvence kroku všímat a snažit se o její zvýšení při každém výběhu. Kdykoliv si na to vzpomenete, zkraťte a zrychlete krok a snažte se zvýšenou frekvenci udržet po co nejdelší dobu (zároveň dbejte na to, abyste minimalizovali horizontální pohyb těla při odrazu a maximálně zkrátili dobu kontaktu chodidla s podložkou).

» Zkusit můžete i speciální cvičení. Při prvním z nich zařaďte krátké úseky (20–30 m), které se budete snažit absolvovat co nejrychleji – nejen co do celkové rychlosti běhu, ale především co do frekvence. Krok by neměl být příliš dlouhý (tedy žádné mohutné skoky!) a kolena se snažte zvedat poměrně vysoko). Mezi těmito úseky zařaďte cca 50 m volného klusu. Takto byste měli absolvovat 10 úseků, a to minimálně 3x týdně (klidně můžete ale toto cvičení zařadit do každého tréninku).

» Druhé cvičení vám zabere prakticky celou tréninkovou jednotku, proto jej zařazujte jen jednou týdně. Celkem při něm poběžíte 8 úseků o délce 400 m, mezi něž vložíte vždy 800 m volně. Celkem tedy bez rozklusání absolvujete 8 km, což není málo, a začátečníci proto mohou délku úseků zkrátit na tři čtvrtiny nebo až na polovinu. Průběh cvičení je následující: první dvě čtyřstovky přitom absolvujte frekvencí 180 kroků/min, třetí a čtvrtou 184–186 kroků/min, pátou a šestou 190–192 kroků/min a poslední dvě „elitní“ frekvencí 200 kroků/min.

» Zároveň zařaďte posilování dolních končetin (hlavně oblasti kotníků), které vám pomůže zrychlit odraz a zkrátit kontakt chodidla s podložkou. Skvělé jsou například rychlé přeskoky přes švihadlo po obou nohách i po jedné.

Text: Tomáš Kučera | Foto: Shutterstock