Buďte rychlí v každém věku!

Buďte rychlí v každém věku!

I když na dlouhých tratích potřebujete hlavně vytrvalost, neobejdete se ani bez rychlosti – tedy pokud máte alespoň nějaké výkonnostní ambice. Jak tuto schopnost rozvíjet v různých obdobích života od žáčků po veterány?

Běžec, který chce mít desítku za 30 minut, musí každých 100 m závodu zvládnout za 18 vteřin. Při desítce pod čtyřicet musíte každou stovku stlačit pod 24 s. Abyste tohle tempo dokázali udržet, nemusíte mít nutně stovku pod 11 s. Když ji ale nedáte ani za patnáct, nemáte šanci. Jestliže tedy nebudete rozvíjet rychlost, tak na své limity brzy narazíte i na dlouhých tratích.

0–7 let

V tomto věku se ještě rychlost nerozvíjí. Vyplatí se ovšem trénink obratnosti a koordinace.

7–13 let

Jde o tzv. senzitivní období pro rozvoj rychlosti, rozvíjí se hlavně její frekvenční složka. Co jste v tomto věku zanedbali, už nikdy nedoženete. Platí také, že zahájení specializovaného vytrvalostního tréninku v této době rozvoj rychlosti výrazně zhorší. U dívek je toto období zhruba o rok kratší.

13–21 let

Období vhodné pro rozvoj tzv. akční rychlosti. Rychlostní schopnosti lze stále zlepšovat velmi efektivně, a trénink rychlosti je tedy pořád velmi důležitý i pro budoucí vytrvalce.

Kdo je na fotce?
» Známý kardiochirurg Jan Pirk letos oslavil 67. narozeniny, stále však podává na běžeckých závodech skvělé výkony. Sportisimo 1/2Maraton Praha letos zvládl za 1:41:17.

18–25 let

V tomto věku je stále ještě možné zrychlovat, nejde však už o rozvoj rychlosti jako takové, ale spíše o rozvoj maximální síly. Pro vytrvalce důležitost rychlostního tréninku klesá, pokud ovšem s běháním začínáte, určitě se na něj hodně zaměřte.

30–40 let

Nejste-li úplní sportovní začátečníci, tak v tomto věku už nezrychlíte. Tréninkem maximální rychlosti a síly ovšem podpoříte tvorbu růstového hormonu, jehož produkce po třicítce klesá, a tím zabráníte úbytku svalové hmoty, a tedy i rychlosti a síly.

40–50 let

Pokračuje přirozený úbytek růstového hormonu. Trénink rychlosti a posilování je jedinou cestou, jak si co nejdéle udržet slušnou výkonnost, protože vaše vytrvalost může být stále na vynikající úrovni.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Zdenek Krchak / Shutterstock.com