V čem vyběhnout do zimního nečasu

V čem vyběhnout do zimního nečasu

Období, které běžcům většinou moc radosti nedělá, je tady. Zima, déšť, vítr, sníh, led, tma – to jsou podmínky, na které je nutno být připravení, jinak půjde o zdraví. Jak se do nečasu nejlépe vyzbrojit, vám poradí Čeněk Šenkyřík z běžecké speciálky SANASPORT a ultramaratonec Pavel Paloncý.

Výběr oblečení v chladném období roku by se neměl řídit jen teplotou a počasím. Stejně důležité je i to, jak bude vypadat váš běh. Bude souvislý? Bude mít stejnoměrné tempo a úsilí, nebo se v něm budou střídat delší stoupání a následné seběhy?

ALCHYMIE PONOŽEK
Automobil se silným motorem, avšak obutý do sjetých pneumatik toho moc bezpečně nenajezdí. A s ponožkami je to stejné – přenášejí síly z nohy na obuv, a proto musejí být vybrány správně podle typu běhu i vzhledem k ročnímu období. Ponožka je zkrátka stejně důležitá jako bota.
> Při výběru obuvi bychom proto nejprve měli vybrat vhodnou ponožku a na ni zkoušet typologicky vhodnou botu.
> V zimě preferujte více plyšované.
> Delší životnost je zajištěna zesílením úpletu, zejména v patě a špičce.
> Pro minimalizaci rizika odřenin a puchýřů od švů mnoho výrobců používá tzv. řetízkovanou špici.
> Kanálky pro odvod potu, fixační pásek kolem nártu, ploché švy či antibakteriální úprava jsou další vlastnosti, které zvýší komfort.

Funkční oblečení zajistí teplo i komfort
Funkční oblečení zajišťuje komfort a lepší pocit ze samotného běhu. Má menší objem, z těla odvádí pot, vlhkost a teplo a zároveň chrání proti podchlazení a nepřízni počasí. Většina běžců již ví, že bavlněné tričko na běh nepatří – po určité době se propotí, začne studit a hlavně snižuje veškerý komfort. Obecně platí zásada, že by se měl člověk obléct tak, jako by venku bylo o cca 10 stupňů více. Velmi brzy se totiž zahřejete a pak byste zbytečně museli vrstvy oblečení sundávat. Na sportovní aktivitu se oblékáme po vrstvách. Tu první tvoří dlouhé běžecké kalhoty, které mohou být i zateplené. Na horní část těla patří tričko s dlouhým či krátkým rukávem, které by mělo přiléhat na tělo. Druhou vrstvu tvoří běžecká mikina, kterou poznáte podle poloviční délku zipu. Třetí, poslední vrstvou je běžecká bunda.

Chraňte slabá místa
Vaší hlavní zbraní proti nepříjemným podmínkám ovšem nebude oblečení, ale samotný běh. Protože se zahřejete, můžete zvolit lehčí oblečení se speciální ochranou „slabých míst“. To jsou oblasti, které jsou více vystaveny nepříjemným vlivům a také tudy z těla uniká nejvíce tepla. Jedná se hlavně o periferní části, jako jsou uši, které ochráníme čepicí či čelenkou, ruce, na něž navlékneme rukavice, krk (použijte šátek) a také kotníky a spodní část lýtek – na ty si pořídíme zateplené krátké návleky. Hlavní rada pro trénink v chladu však zní: Pokud to jde, nezastavujte se.

Izolace i za mokra
Zvláště při mokrém a lezavém počasí volte raději tenčí varianty oděvu. Voda a vlhkost je větším nepřítelem než nízká teplota vzduchu, protože za mokra ztrácí většina vrstev své izolační schopnosti. Výjimku z pravidla tvoří vlna merino, která hřeje, i když je mokrá. Zbytek těla pak už prostě chraňte stylem „ohřát a udržet“.

A co po doběhu?
Oblečení na běh je důležité, mnohem podstatnější ale je, co budete mít na sobě a co budete dělat po doběhu. Když si zapomenete rukavice, ruce vám promrznou, zčervenají či zmodrají, budete trpět, možná si i pobrečíte, ale doběhnete domů a další den můžete normálně do práce – pokud tedy nejste neurochirurg nebo klavírista. Když se ale po doběhu zapovídáte před vchodem s holkou, kterou jste předběhli cestou domů, následující den ji pravděpodobně už nepředběhnete, nebo dokonce nepůjdete běhat vůbec. Dokud běžíte, hřeje vás pohyb, ale když skončíte, je třeba začít získávat ztracenou energii co nejrychleji, nejlépe nejprve v podobě tepla. Teplá sprcha, čaj, teplé jídlo, topení, krb, kocour na klíně – to jsou vaši kamarádi. S tímto arzenálem a poctivou přípravou se dá běh bez ztráty kytičky opakovaně ustát i při velmi nepříznivém počasí.

Text: Čeněk Šenkyřík a Pavel Paloncý (SANASPORT) / Foto: Shutterstock