5 tipů pro váš noční závod

5 tipů pro váš noční závod

Běh ve tmě přináší úplně odlišné a mnohem intenzivnější zážitky, a proto jsou stále více populární i noční závody. Pokud se na nějaký chystáte, počítejte s tím, že to může být opravdu hodně jiné než závod ve dne. Jinak budete vnímat vlastní rychlost, také tělo vám podvědomě může vystavit nové nečekané překážky. Zde je pár tipů, které vám pomohou vyvarovat se chyb a odnést si opravdu jedinečný zážitek.

1. Nevěřte svému mozku

Skutečnost, že vidíte pouze blízké, nikoliv vzdálené objekty, způsobuje, že váš mozek bude tempo vnímat jinak než ve dne – bude vám připadat, že běžíte s větrem o závod, ale ve skutečnosti budete mnohem pomalejší. Rozdíl pocitového vnímání tempa přitom může činit i více než půl minuty na kilometr. Jenže když zrychlíte, rázem si ověříte skutečnost, jak moc při běhu rozhoduje hlava. Okamžitě totiž začnete mít pocit, že běžíte příliš rychle, a dostaví se známky únavy, i když k ní objektivně není důvod. Největší problémy s udržením tempa přitom obvykle nastávají až v poslední třetině závodu.

Pokud si tedy nejste jistí svou schopností přinutit hlavu, aby přestala zpomalovat tělo, máte dvě možnosti: Buď pravidelně trénovat za tmy, anebo se smířit s tím, že váš výkon bude horší než ve dne.

2. Respektujte vnitřní hodiny

Pokud se běží těsně po setmění, může to být ještě pohoda – mezi 20. a 22. hodinou se totiž nachází jeden z vrcholů denní fyzické aktivity. Později však už výkonnost klesá poměrně strmě. Jestliže jste tedy založením spíše skřivani, nedávejte si příliš vysoké cíle.

3. Nepodceňte výživu

Počítejte s tím, že budete muset jíst trochu jinak, než jste zvyklí. Jediným vydatnějším jídlem dne může být snídaně. Po ní se hodí nějaká svačinka, protože oběd by měl být spíše pozdní, cca 6 hodin před startem. Obědvat byste měli spíše něco lehčího, s převahou sacharidů, trochou bílkovin a minimem tuků. Dvě hodiny před startem si pak dejte lehčí svačinu – volte klidně ten samý pokrm, který máte vyzkoušený jako snídani před dopoledními závody.

4. Přes den nelenošte

Možná vás napadne, že lépe se vám v noci poběží, když si přes den zdřímnete. To samozřejmě platí, spánek však směřujte spíše do brzkých odpoledních hodin a neměl by být příliš dlouhý. Celkově se ale vyplatí být přes den a hlavně odpoledne a v podvečer spíše aktivní – zajít si na procházku, chvilku posedět s přáteli (bez alkoholu) apod. Celodenní lenošení na gauči povede spíše k útlumu.

5. Buďte vidět

Pokud se nechystáte zrovna na noční závod lesem, obejdete se bez čelovky. Vyplatí se výrazné oblečení s větším počtem reflexních prvků, a to i v případě, že je závodní trať uzavřená pro dopravu. Budete totiž lépe viditelní pro své soupeře a snížíte riziko kolizí.

Text: Tomáš Kučera | Foto: Asics