8 otázek a drsných odpovědí na závod Red Bull 400

8 otázek a drsných odpovědí na závod Red Bull 400

Zkušení běžci vědí, že jejich kvalita není určena distancí, kterou dokážou v závodě uběhnout, ale spíše výsledným časem. Jinými slovy: kvalitní čas na pětce je sportovně hodnotnější než pětihodinový maraton. Extrémní ukázkou tohoto srovnání může být závod Red Bull 400 – je to sice jen 400 metrů, jenže s pekelným převýšením. Na skokanský můstek v Harrachově se poběží 13. srpna. Jak se na tento závod připravit, tentokrát radí triatlonista Jan Kubíček, který s ním má bohaté zkušenosti.

Jaká sklon vás čeká?

Na harrachovském můstku čeká na závodníky stoupaní s maximálním sklonem 37°. To odpovídá stoupání 75,4%. Průměrné sklony upravovaných sjezdovek v Česku se pohybují okolo 15 ° (27 %), maximální většinou do 35 ° (70 %).

Kde se Red Bull 400 běhá?

Kromě České republiky se můžete se stejným závodem setkat v sedmi dalších státech. Pro české fanoušky a běžce je asi nejdostupnější Rakousko, kde se běhá na legendárním Bischofshofenu, a Německo. Čtyřstovka má si své mimoevropské štace. Zaběhat si můžete na kanadském Whistleru nebo v Park City v USA

Pokoří někdo rekord?

V loňském roce stanovil nový rekord trati turecký střízlík Ahmet Arslan, který se na vrchol vyšplhal v čase 4:01,71. K tomu, aby někdo drobného Turka překonal, musí běžet průměrnou rychlostí 1,6 m/s.

Jakou zvolit taktiku?

Nejdůležitější je rozvrhnout síly. Je to jako vyběhnout do desátého patra. Pokud to neděláte každý den, tak asi nenasadíte hned od začátku sprint. Začnete pomalu a třeba od pátého patra budete zrychlovat. Tenhle závod se určitě nevyhraje na dolní rovince, která má 56 metrů. Nepodlehněte davové psychóze, a když si možná do půlky nebo do čtvrtky vyjdete, tak budete v cíli dřív, než kdybyste to na začátku napálili.

Jak trénovat?

Nejlépe je simulovat podmínky závodu. Kromě výběhů kopců je efektivní běh do schodů. Ideální je opakovat úseky třeba tak, aby vám to ve výsledném času dalo předpokládaný čas závodu.

A to minimálně dvakrát týdně. Jeden trénink věnovat simulaci závodu. Před motivem řádně rozběhat a dobře se protáhnout. Každý týden si přidáváte, ke konci naopak uberete. První týden vyběhnete pětkrát, pak sedmkrát a poslední třeba osmkrát a čtvrtek jenom na chuť. I v tréninku jde o to, nepřepálit začátek. Zkraje člověku přijde, že zvládne hodně, ale tělo se nestihne zregenerovat, výkonnost jde spíš dolů a člověk je z toho akorát frustrovaný.

Jakou zvolit obuv?

Nejvhodnější jsou trailové boty s hrubým vzorkem. Závod se běží na horách, v září, kdy může být krásné babí léto, ale taky pět stupňů a déšť. Pak to může pořádně klouzat. Tak přijdou vhod klasické tretry s hroty nebo kopačky. V pěkném počasí se to ale dá vyběhnout v silničkách.

Rukavice – ano nebo ne?

Záleží, jaký styl běhu chcete zvolit. Myslím, že to jde i bez nich, ale někdo v nich může mít lepší pocit. Každopádně doporučuji nějaké lehké, ideálně cyklistické celoprstové.

Co se bude dít v těle? 

V lidském těle probíhají během závodu dva druhy chemických reakcí. Jako při jakémkoli sportovním výkonu, ve kterém chcete předvést co nejlepší výkon, prudce stoupá hladina adrenalinu. Ten ovlivňuje nejen tělo, ale i mysl. Člověk má zvětšený pocit sebedůvěry, smyslu pro soupeření a srdce mu tluče jako o závod. Větší produkce adrenalinu zvyšuje srdeční frekvenci a rozšiřuje koronární tepny a cévy kosterních svalů. S tím se pojí i lepší ventilace plic a rozšíření dýchacích cest.

Zároveň také tělo více využívá kyselinu mléčnou. Co se děje s tělem během fyzického výkonu, jakým je Red Bull 400, popisuje tréninkový poradce Ondřej Diviš: „Podle míry trénovanosti si tělo 15 – 20 vteřin od nástupu na příkrý svah spálí zásoby energetického oběživa ATP určené pro okamžitou maximální činnost svalů. Pak už svaly pracují jen na kyslíkový dluh a ve svalech se hromadí kyselina mléčná. Překyselením organismu postupně tuhnou svaly zejména na dolních končetinách. Čím je člověk trénovanější, tím lépe dokáže kyselinu mléčnou odbourávat a její tvorbu oddalovat. Co se týče tepové frekvence, ta se může z normálních 70 tepů za minutu zvýšit až na 200 tepů, tedy až o 200%.“

Text: red | Foto: Red Bull