Sportisimo 1/2Maraton Praha opět rychlý: tři muži pod hodinu

Tři muži pod metou jedné hodiny. Vítězové v mužské i ženské kategorii překonali osobní rekordy. I toto jsou důkazy rychlosti, jakou se běhá Sportisimo 1/2Maraton Praha, největší závod na českém území. V sobotu 28. března zvítězil v čase 59:51 keňský vytrvalec Daniel Wanjiru, mezi ženami běžela nejrychleji Etiopanka Worknesh Degefa. Pro vítězství si doběhla v čase 1:07:14.

Závod v režii Keňanů

V závodě mužů se o vítězství rozhodovalo až po osmnácti kilometrech. To se odpoutal od vedoucí skupinky pozdější vítěz Daniel Wanjiru společně s krajanem Wilfredem Murgorem. Do cíle pak doběhl první Wanjiru. „Byl to těžký závod, zvítězit bylo obtížné. Až do 18. kilometru bylo více než deset adeptů na vítězství, o to více mě prvenství těší. Nasbíral jsem spoustu zkušeností a vylepšil jsem si osobní půlmaratonský rekord,“ radoval se v cíli vítěz.

Ženská vítězka triumfovala stylem start-cíl

Worknesh DegefaStylem start – cíl ovládla závod žen Etiopanka Worknesh Degefa. Na všech mezičasech figurovala na prvním místě. Desátý kilometr proběhla za 31:57 následována dvojicí krajanek, na patnáctém již měla mírný náskok, který do cíle ještě navýšila a cílovou pásku tak protnula v čase 1:07:14. „Trochu mi vadil vítr, ale jsem šťastná, že jsem v těchto podmínkách zaběhla osobní rekord,“ uvedla v cíli vítězka závodu. Druhá Yebrgual Melese z Etiopie dosáhla času 1:08:21, třetí dokončila v čase 1:09:33 Diane Nukuri z Burundi.

Homoláče hnali diváci

Favorité mezi vytrvalci světové špičky na vítězství nedosáhli, v českém poli to však neplatilo. Roli papírového favorita potvrdil svěřenec trenéra Jiřího Sequenta Jiří Homoláč, pozici nejrychlejší Češky závodu obhájila Anežka Drahotová. Homoláč těžil ze spolupráce s Maročanem Sajim, vítězství vybojoval časem 1:06:45. „Čas nebyl takový, jak bych si představoval. Fantastičtí byli diváci, hodně mi to pomohlo,“ radoval se v cíli Homoláč, když běžel divákům poděkovat se zvednutou českou vlajkou. Překvapením je druhé místo Pavla Dymáka, který časem 1:08:05 o více než půlminutu porazil na třetím místě doběhnuvšího zkušeného maratonce Petra Pechka (1:08:40).

Královna Anežka Drahotová

Více než obhajoba prvenství mezi českými ženami, zajímal nejlepší českou běžkyni závodu dosažený čas. S výkonem 1:15:15 úplně spokojena nebyla, myslela si na lepší čas. „Prvních jedenáct kilometrů se mi běželo skvěle, pak přišla krize, možná jsem nedostatečně doplňovala tekutiny a konec byl proto hodně náročný. Myslela jsem si na lepší čas, ale po dvou náročných nedávných závodech se asi projevila únava.“ Přesto protínala cílovou čáru s úsměvem na rtech a v cíli stejně tak jako Homoláč pozdravila diváky symbolickým gestem, jímž vzdávala čest bývalé skvělé vytrvalkyni, norské běžkyni Grete Waitzové, jejíž nadaci běžci RunCzech podporují.

12 500 tisíc běžců, mezi slavné osobnosti

Pavel NedvědSedmnáctý ročník Sportisimo 1/2Maratonu Praha si užilo dvanáct a půl tisíce běžců. Když startovní bránu opouštěl poslední z nich, elitní běžci již probíhali v čase 13:57 metou pátého kilometru. Půlmaraton tradičně přilákal řadu osobností. Televizní a rozhlasový redaktor Martin Veselovský zvládl závod v čase 1:55:14, tradiční účastník, kardiochirurg profesor Jan Pirk si zapsal další půlmaratonskou čárku za čas 1:41:27, známý kuchař Emanuele Ridi 2:19:11. Štafetu fotbalistů ve složení Tomáš Hübschman, Vratislav Lokvenc a Pavel Nedvěd doplnila česká Miss World pro rok 2014 Tereza Skoumalová. Pavel Nedvěd byl zároveň startérem závodu. Jejich štafeta byla v cíli za 1:49:01.