Ústí se zařadilo k nejrychlejším půlmaratonům světa

Jen na pěti půlmaratonech na světě letos běžely ženy rychleji než při Mattoni 1/2Maratonu v Ústí nad Labem. Keňská vytrvalkyně Peres Jepchirchirová zvítězila v čase 1:07:17 a zařadila tak závod na šesté místo letošních tabulek. O skvělý výkon se postarala časem 1:12:11 také Eva Vrabcová – Nývltová, jíž po závodě patří druhé místo v dlouhodobých českých tabulkách. Mezi muži triumfoval Eritrejec Merhawi Kesete, nejrychlejším Čechem v cíli byl Vít Pavlišta.

Peres Jepchirchir zároveň o téměř dvě minuty překonala dosavadní rekord závodu. „Věřila jsem si, že mohu tohoto času dosáhnout, cítila jsem skvělou formu. Že běžím chemičkou? Toho jsem si vůbec nevšimla, koncentrovala jsem se jen na běh. Teď se soustředím na distanci 10 000 metrů na dráze, chtěla bych se kvalifikovat na olympijské hry v Riu,“ uvedla vítězka v cíli.

„Ženy prokázaly, že trať byla letos hodně rychlá,“ chválila výběr pořadatelů Jana Moberly, manažerka elitních atletů.

Skvělou formu z Birell Grand Prix Praha potvrdila česká lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová, která často přípravu zpestřuje silničními běhy a do Ústí si odskočila na půlmaratonskou premiéru. Už její mezičasy na pátém a desátém kilometru naznačovaly výborný cílový čas. Síly Vrabcové vydržely až do finiše, kterým proběhla ve fantastickém čase 1:12:11. Rychleji běžela v české atletické historii jen Alena Peterková a její národní rekord 1:11:02 z roku 1994 je již hodně vousatý.

„Byl to pro mě skvělý zážitek. Čas mi potvrdil, abych pokračovala v nastoupené cestě. Můj sen žije dál. Ráda bych na jaře běžela maraton a pokusila se kvalifikovat na olympijské hry v Riu,“ uvedla česká nejrychlejší žena závodu.

Mezi českými muži se odehrával tradiční souboj mezi Vítem Pavlištou a Jiřím Homoláčem. Na rozdíl od nedávné Birell Grand Prix Praha našel tentokrát více sil Vít Pavlišta, který na vítězství potřeboval čas 1:06:46.¨

Text: red a RunCzech | Foto: RunCzech