V Českých Budějovicích kralovali Čechům Homoláč s Kamínkovou

Pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice zná své šampiony. Na jihu Čech zvítězil Keňan Barselius Kipyego. Mezi ženami padl rekord závodu, ten si z Českých Budějovic odváží Ashete Bekere. V redukovaném pořadí českých běžců zvítězili Jiří Homoláč a Petra Kamínková.

České Budějovice zažily hodinu před startem dešťovou přeháňku. Při té se sice vyčistil vzduch, ale vytrvalci se zase museli vyrovnat s kalužemi a mokrou tratí. To nejlépe zvládl keňský mladík Barselius Kipyego. Ze začátku závodu se bez větší námahy držel v balíku soupeřů. Ten se postupně ztenčil na tři borce. Po patnáctém kilometru nedokázal akceptovat nasazené tempo vodič Geoffrey Koech a Kipyegovi zbyl už jenom jediný soupeř. Ale ani Henry Kiplagat se závodníka v čele dlouho neudržel a Barselius Kipyego tak zvítězil v čase 1:00:30.

Geoffrey Mutai, jedna z největších hvězd vytrvalostního běhu a hvězda sobotního závodu, doběhl v čase 1:04:28 šestý.

Skvělý výkon předvedla i první žena. Hranice jedné hodiny a deseti minut sice v Českých Budějovicích stále odolává, ale i tak čas 1:10:40 pro Ashete Bekere znamená kromě triumfu také rekord závodu a osobní maximum. „Dnes šlo vše podle plánu. Jsem moc spokojená, že se mi podařilo porazit i favoritku Risper Chebet,“ podotkla v cíli vítězka. Favoritka Risper Chebet nakonec finišovala v čase 1:12:01 druhá, třetí doběhla Sarah Jebet (1:12:28).

Oba čeští vítězové Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice splnili papírové předpoklady a nedali svým soupeřům šanci. Přesto Jiří Homoláč ani Petra Kamínková v cíli dvakrát nadšení nebyli. Oba si totiž představovali rychlejší časy. „Dnes mi to vůbec nešlo,“ shrnul závod lakonicky Homoláč. „Problémy začaly vlastně už na druhém kilometru a pak už to bylo jenom trápení. Za pět týdnů mě v Amsterdamu čeká Mistrovství Evropy v půlmaratonu a doufám, že dobře potrénuju a bude to tam lepší,“ doplnila česká jednička, která závod zvládla za 1:09:44. Za ním v českém souboji doběhl Robert Míč (1:12:30) a Martin Frelich (1:15:49).

Za Petrou Kamínkovou se seřadily Tereza Lajdová (1:21:30) a Radka Churáňová (1:22:06).

Text: red a RunCzech | Foto: RunCzech