5 tipů, aby vás klíště nezastavilo

5 tipů, aby vás klíště nezastavilo

Nezáleží na tom, jak rychle běžíte. Klíště číhající třeba na stéble trávy se na vaše nohy dokáže přemístit ve zlomku vteřiny. Pár hodin na to už mohou putovat do vašeho těla původci klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy.

Nejsnadnější způsob ochrany před infikovaným klíštětem je vyhnout se jeho přisátí:

» Noste oblečení zakrývající celé dolní končetiny.

» Repelenty s účinnou látkou DEET poskytnou ochranu až 8 hodin. Pro osoby s citlivou pokožkou je vhodnější účinná látka IR3535.

» Pro dlouhodobý pobyt v přírodě je vhodný repelent obsahující insekticid. Aplikuje se na oděv.

» Klíšťata odpuzuje pravidelné užívání vitaminů skupiny B.

» Po návratu z tréninku se důkladně prohlédněte. Svrchní oblečení svlékněte před vstupem do domu a vyklepejte.

Jak správně vytáhnout klíště

Podstatnou roli hraje čas. Virus totiž potřebuje asi dvě hodiny k proniknutí do hostitele. Před odstraněním ranku s klíštětem dezinfikujte. Dnes už jsou na trhu přípravky, které okamžitě usmrtí klíště bez vyvolání obranné reakce (vyzvracení obsahu útrob do ranky). Poté použijte kleštičky na klíšťata, speciální pinzetu či kartu. Klíště chyťte co nejblíže kůži a pomalým viklavým pohybem jej vytáhněte. Kdyby jeho část v ráně zůstala, nemá to žádný vliv na encefalitidu, může však dojít k zánětu. Po odstranění místo potřete dezinfekcí.

Očkování jako prevence

„Očkovat se můžete nechat kdykoliv během celého roku,“ říká Alphega laborantka Eva Tomášková z Lékárny Frýdlant ve Frýdlantu nad Ostravicí. „Liší se pouze intervaly mezi první a druhou dávkou. V zimě je interval díky neaktivitě klíšťat delší – od jednoho do tří měsíců, v létě trvá pouhé dva týdny. Třetí dávka následuje po 5 až 12 měsících. První přeočkování bývá po třech letech, další po 3 až 5 letech v závislosti na kondici a věku očkované osoby. Kratší tříleté intervaly se týkají osob starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou.“

Text: Jana Lukášová  | Foto: Shutterstock