Je při zranění lepší horké, nebo studené?

Je při zranění lepší horké, nebo studené?

„Rychle, potřebuju něco studeného!“ Tohle je první reakce skoro každého sportovce, který si udělá výron či podobný úraz. Své místo v léčbě sportovních zranění však má i teplo. Jak tedy rozlišit, který z obkladů pomůže?

Led zmírní otok
Hojení akutních poranění probíhá ve třech fázích: v té první probíhá odstraňování poškozených buněk, v druhé transport buněk k opravě poškozených struktur a ve třetí jsou tyto buňky zabudovány do nových struktur. Prakticky všechny tyto fáze probíhají pomaleji, pokud je přítomen otok. Právě proto je bezprostředně po úraze důležité chlazení, které otok zmírňuje. Teplo je zde naopak nežádoucí, protože podporuje prokrvení příslušné partie a tím i vznik otoku.

Při ledování je ovšem třeba pečlivě hlídat dobu působení chladu, aby nedošlo k poškození nervových zakončení a dalších tkání. Ideální je přikládat obklad maximálně na 15 až 20 minut a poté si dopřát stejně dlouhou pauzu.

Teplo podpoří opravy tkání
Teplo má svoje místo zejména v léčbě chronických zranění. Přínosem ovšem může být i u těch akutních, protože zlepšuje prokrvení, a tedy i odplavování metabolických zplodin a transport důležitých živin nutných k opravám tkání. Čas na působení tepla ovšem přichází až v okamžiku, kdy odezní otok, tedy nejdříve za dva, spíš ale až za tři dny po vzniku úrazu. Do té doby je třeba spíše poraněné místo ledovat.

Text: Blanka Gololobovová / Foto: Shutterstock