Zase jsem to dostala! Jak menstruace ovlivňuje výkon

Zase jsem to dostala! Jak menstruace ovlivňuje výkon

Ty tam jsou časy, kdy jsme se při menstruaci musely zříkat koupání, běhu a sportu vůbec. Podle výzkumů ale menstruace na výkon negativní vliv nemá a lze v ní najít i výhody. Stačí znát svůj cyklus a reakce svého těla. Abychom z toho mohly vytěžit, měla by znát sportovkyně i její trenér, v jaké části cyklu je a co může od svého těla čekat.

Zatímco pro část z nás nepředstavují měsíčky žádný problém ani omezení v tréninku, jiné musí hodně přibrzdit. Pro ty, co opravdu trpí, je naděje v tom, že po porodu se to může změnit. Je však třeba myslet i na závažnější problém, například endometriózu, kdy se ostrůvky děložní tkáně tvoří jinde v těle a prodělávají stejné změny jako sliznice dělohy každý měsíc. A tenhle problém bez lékaře nevyřešíte.

Kdy to běhá nejlépe?

Sportovkyně, trenéři i odborníci po mnoho let hledali ideální čas v menstruačním cyklu pro vrcholný výkon. V roce 1993 vznikla odborná studie, která na část otázek odpovídá: osm zdravých, normálně menstruujících žen mělo běhat v různých fázích cyklu různými intenzitami. V polovině luteální fáze cyklu, tedy asi týden po ovulaci a týden před menstruací, se ukázalo cvičení obtížnějším. Ženy byly unavenější, psychicky labilní a nedokázaly se tolik „nakopnout“ k výkonu. Zvýšená hladina progesteronu navíc stimuluje dýchací centrum mozku ke zvýšení ventilace, takže se atletka při stejné intenzitě zdánlivě více „zafuní“.

Anaerobní práh ale menstruační cyklus nijak neovlivnil. V dalším výzkumu mělo osm vytrvalkyň běžet krátký úsek téměř naplno (90 % maximální TF). Žádná z měřených veličin – VO2 max, krevní laktát, maximální TF a oxidace tuků – se v žádné fázi cyklu nelišily.

V týdnu před menstruací je tu ale přes všechny nepříjemnosti jeden významný bonus: v této době se nejlépe ukládá glykogen ve svalech. Výzkum ukázal, že množství glykogenu ve svalech může být až o 22 % vyšší právě v polovině luteální fáze ve srovnání s dobou před ovulací. Celkový vytrvalostní výkon se může zejména při výkonu na 70 % TF max až o 10 % zlepšit, což je ideální pro start v maratonu s využitím větší kapacity svalového glykogenu na poslední desítku. Rychlostní výkon lze očekávat lepší naopak v době před ovulací, kdy je ekonomika těla lepší a také nálada stabilnější.

U sportovkyň, jež užívají antikoncepci s nízkými stabilními dávkami progesteronu, ovšem dopady střední luteální fáze v podobě fyzických a psychických změn nemusí být tak markantní.

Vychází TO na důležitý závod?

Nepanikařte. Tak například Němka Ute Pippigová svého času vyhrála během menstruace olympijský maraton. Již víme, že negativní vliv na výkonnost se neprokázal, takže jde spíše jen o určité nepohodlí. Při kratších závodech není třeba své dny nijak řešit. Pokud vás čeká maraton, hodí se vyzkoušet, jak to zvládnete, v přípravných dlouhých bězích. Pokud zvládnete třicetikilometrový běh v pohodě, zvládnete s velkou pravděpodobností i celý maraton. A protože nejdelší tréninkový běh jdeme měsíc před závodem, vyzkoušíte si tak „generálku“ i závod samotný.

Méně šťastným z nás ale nezbývá než buď vybírat závody podle menstruačního kalendáře, nebo zvážit případné posunutí cyklu. S posouváním ale opatrně – vyhodnoťte veškerá pro a proti a s předstihem se obraťte na svého gynekologa. Pokud ale trpíte poruchami menstruačního cyklu, zapomeňte na to. Podání velké dávky hormonů by mohlo váš cyklus zle rozhodit. I v případě pravidelného cyklu je ale posouvání vhodné maximálně 3x do roka.

Pokud neužíváte antikoncepci, předepíše vám lékař tablety s obsahem norethisteron acetátu – syntetického hormonu ze skupiny progestinů. Berou se nejméně 3 dny před očekávaným začátkem menstruace a dále po celou dobu, kdy si nepřejete menstruovat. Po vysazení léku se menstruace zpravidla dostaví do čtyř dnů. Krvácení lze tak odsunout až o měsíc. Pokud používáte jednofázovou hormonální antikoncepci (tablety obvykle stejné barvy se stejnými obsahy hormonů), je možné po dobrání jednoho plata antikoncepce začít s dalším, dokud potřebujete – poté se menstruace sama dostaví. S třífázovou antikoncepcí je to složitější ale nikoli neřešitelné. Použít lze také antikoncepční náplasti nalepené tak dlouho, jak potřebujete. Nikdy si ale na cyklus nesahejte samy!

Text: Vanda Kadeřábková Březinová | Foto: Shutterstock