5 kroků ke správné technice

5 kroků ke správné technice

Spousta běžců je přesvědčená, že nezáleží na tom, jak při běhu vypadají, hlavně že běží rychle. Jenže správná technika vám pomůže nejen běžet ekonomičtěji, ale je i podstatně šetrnější k pohybovému aparátu.

1. Pozor na příliš dlouhý krok
Pokud se snažíte příliš prodloužit krok, je běh nejen neekonomický, ale též nadměrně zatěžuje klouby. Ať už došlapujete na patu či špičku, koleno by mělo být při došlapu mírně pokrčené a kotník by se neměl dostat před koleno (když při došlapu spustíte kolmici z přední části kolene, měla by procházet středem paty).
Tip RUNu: pokud chcete zrychlit, zvyšte raději frekvenci kroku.

2. Držte se zpříma
Až příliš často můžete vidět běžce, kteří si „přisedávají“ – běží s mírně vystrčeným zadečkem, nadměrně pokrčenými koleny a lehce zakloněnou hlavou. Tím ale ztrácejí spoustu energie při přenosu svalové síly a navíc přetěžují bederní a krční páteř. Snažte se proto při běhu podsadit pánev a držet trup i hlavu zpříma (celé tělo by přitom mělo být v mírném náklonu).
Tip RUNu: Udržení vzpřímeného postoje mohou komplikovat zkrácené svaly na přední straně boků (přímý sval stehenní a iliopsoas).

3. Uvolněte ramena
Přílišné napětí v této části těla vede nejen k problémům s krční páteří, ale omezuje zapojení trupu do běžeckého pohybu.
Tip RUNu: Věnujte pozornost uvolněné práci paží – čím rychleji běžíte, tím by měl být jejich pohyb výraznější.

4. Nerotujte
Běh je dopředný pohyb, a i když je při něm určitá rotace jednotlivých segmentů těla nutná, nadměrná rotace zbytečně ubírá energii.
Tip RUNu: I tady pomůže spíše zkrátit krok a zvýšit frekvenci.

5. Soustřeďte se na dech
Příliš rychlý a mělký dech ubírá energii a zvyšuje zakyselení organismu. Rytmus dechu je také třeba sladit s rytmem kroků.
Tip RUNu: Naučte se dýchat nosem – využijete lépe kapacitu plic, což může vést ke značnému výkonnostnímu pokroku.

Text: Tomáš Kučera / Foto: Shutterstock