Babské recepty na běžecké bolístky

Babské recepty na běžecké bolístky

Medvědicová kúra na bolavé achilovky
(podle Václava Rozhona)

Trápí vás bolesti a chronické záněty Achillovy šlachy? Pak určitě vyzkoušejte kúru z medvědice, jejíž účinnost je neuvěřitelná: Rovnou polévkovou lžíci sušených listů této byliny povařte 8 minut ve ¼ l vody, pak odstavte, nechte 20 minut louhovat a sceďte. Pijte 2 x denně, délka kúry se liší podle závažnosti potíží (minimum jsou tři týdny).
„Tento čaj je vhodný jen při potížích s achilovkou, které mají svůj původ v ledvinách,“ vysvětluje autor receptu, léčitel Václav Rozhon. „Podle mých zkušeností jde však o naprostou většinu případů, jinou příčinu, a tedy i jiný způsob léčby, určuji jen výjimečně.“
Fytoterapeut Josef Zentrich upozorňuje, že problémy s achilovkami velice často souvisí také s porušenou funkcí štítné žlázy, a doporučuje proto stravu obohatit o mořské ryby a řasy coby bohatý zdroj jódu. Léčbu je pak podle něj možné podpořit zevní aplikací kostivalu (kořenu nebo natě) nebo koupelemi v odvaru z borového jehličí.

 

Zelný obklad na oteklé klouby
(lidový recept)

Oteklo vám po nadměrné zátěži koleno či jiný kloub, bolí vás a na pohmat je horké? Anebo máte podezření na počínající zánět šlach či úponů? V takových případech dokáže rychle a účinně pomoci obklad z listů bílého zelí: Vezměte několik listů a narušte jejich povrchovou strukturou (například naklepáním paličkou na maso nebo sítí jemných řezů nožem). Pak jimi obalte postižený kloub, upevněte obinadlem a nechte působit přes noc.
Obklad skvěle vytáhne z kloubu horkost, zmírní otok i bolestivost. Při akutních potížích často postačí jedna aplikace, při těch chronických je nutné postup pravidelně opakovat. Namísto zelí je možné použít i listy černého bezu.

 

Lymfatický čaj
(podle MUDr. Evy Moučkové)

Správná činnost lymfatického systému je zásadně důležitá. Právě lymfa totiž odplavuje z kloubů metabolické zplodiny a další škodliviny, které v nich podporují vznik degenerativních procesů, a nezbytná je i pro odvod metabolitů, které ve svalech a dalších tkáních vznikají při fyzické zátěži.

 

Zdraví svých kloubů a regeneraci po zátěži proto můžete podpořit následujícím čajem pro čištění lymfatického systému: smíchejte stejné díly kmínu, fenyklu, tymiánu, bobkového listu a majoránky. Lžičku směsi přelijte šálkem vroucí vody, nechte 15 min zakryté louhovat a pijte 1-2x denně.

 

Koupel na unavené nohy
(podle Aleny Michálkové)

Pokud vaše nohy dostaly po dlouhém běhu pořádně zabrat, zkuste jejich regeneraci podpořit pomocí horké koupele. Postup je jednoduchý: vezměte kbelík nebo jinou nádobu, v níž budou vaše nohy ponořeny minimálně 10 cm nad kotníky (lépe až pod kolena), a vlijte do ní vodu o teplotě 38-45°C (podle toho, jakou teplotu snesete). V ní pak koupejte nohy po dobu deseti až dvaceti minut. Nejlepší doba je krátce před usnutím, horká lázeň pro nohy má totiž celkově zklidňující efekt a pomáhá navodit klidný spánek.

 

Účinnost koupele můžete navíc zvýšit přidáním různých přísad. Velmi vhodný je zejména jalovec, který povzbuzuje lymfatický oběh, pomáhá vyplavovat metabolické zplodiny, urychluje regeneraci, působí proti otokům a má blahodárný vliv na klouby. Do vody můžete buď přilít odvar z jalovcových bobulí (4 lžíci povařte 10 minut v 1 l vody), nebo kápnout několik kapek jalovcové silice určené pro aromaterapie. V obou případech můžete přidat i několik lžic oleje – tuk totiž zlepšuje vstřebávání účinných látek pokožkou.

 

Další možností je rozpustit ve vodě několik lžic mořské soli – taková koupel rovněž podporuje regeneraci a navíc má blahodárný vliv na ledviny.

 

Hořčičná placka na bolavá záda
(recept tradičního ruského léčitelství)

Obklad z hořčičných semínek je velmi vhodný při bolestech zad, otocích a bolestech kloubů i svalové únavě. Používá se ale i při nachlazení a chronických dýchacích potížích (například na podporu vykašlávání). Princip jeho působení je jednoduchý: tkáň se pod obkladem výrazně prohřeje, zlepší se její prokrvení a tím se stimulují opravné a regenerační procesy. Kúra ovšem není vhodná při akutních zánětlivých procesech.
Hořčičnou placku připravíte následovně: umelte najemno 1-2 hrsti hořčičných semínek a smíchejte je s trochou horké vody tak, aby vznikla hustá kašička. Postižené místo přikryjte gázou nebo kouskem bavlněné látky (semínka by neměla přijít do přímého styku s pokožkou), naneste na ni teplou placku a nechte působit 10-15 minut (pokud kůže začne nesnesitelně pálit, obklad odstraňte dříve). V případě, že kúru zopakujete následující den, nepřikládejte obklad na totéž místo, ale o kousek vedle.

 

Kostivalové mazání na klouby a svaly
(lidový recept)

Kořen kostivalu lékařského je v lidovém léčitelství tradičně využíván při léčbě potíží pohybového aparátu. Zlepšuje totiž hojivé procesy ve svalech, kostech a kloubech, a proto je vhodný k léčení úrazů, zejména podvrtnutí, pohmožděnin a podlitin, a dokonce podporuje i hojení zlomenin. Výborný je ovšem i k ošetřování bolestivých kloubů, namožených svalů, při otocích, artróze apod. Kořen se prodává sušený, mnohem lepší účinky má ovšem čerstvý. Získat jej není problém, kostival je poměrně hojná bylina, která roste především na vlhčích loukách, okrajích lesů, v příkopech apod. Navíc je díky velkým listům a fialovým květům poměrně nápadná.

 

Kořen je možné přikládat nastrouhaný přímo na postižené místo, stejnou službu prokážou i čerstvé listy. Účinnější formu ovšem představuje kostivalové mazání, které vyrobíte následujícím způsobem: kořen nakrájejte na drobné kostičky, naplňte jím až po okraj skleněnou lahev a zalijte francovkou (můžete použít i líh, francovka ovšem výrazně zlepšuje prokrvení tkání a tím i účinnost). Uzavřené nechte stát 3-4 týdny a poté výluhem každý den (nejlépe po ránu) masírujte postižená místa. Bylinu z lahve neodstraňujte, k louhování účinných látek bude docházet po celou dobu používání.
Terapeut Jiří Vokoun také doporučuje kostivalové mazání na bázi tuku, který zlepšuje vstřebávání látek pokožkou: hrst pokrájeného kořene osmahněte několik minut na sádle, směs přeneste na plátno, ještě teplé přiložte na kloub, přikryjte igelitem a ručníkem a nechte působit alespoň hodinu. Opakujte sedm dní po sobě.

 

Ledvinový čaj na bolavá kolena
(podle Josefa Zetricha)

Fytoterapeut Josef Zentrich ve svém Herbáři léčivých rostlin upozorňuje, že problémy s koleny vždy souvisí s ledvinami (pravé koleno s levou ledvinou a naopak). Základem léčby by proto podle něj vždy mělo být působení na tento orgán.

 

Jako prostředek doporučuje především ledvinový bylinný čaj, jehož základem je celík zlatobýl doplněný o přesličku rolní, rdesno ptačí a rdesno blešník. Polovinu směsi tvoří celík, druhou pak ostatní byliny ve stejných poměrech (z uvedených tří je možné vždy jednu vynechat). Zároveň je vhodné omezit konzumaci lilkovitých rostlin, zejména brambor, rajčat a paprik.