Dopřejte si perfektní skluz

Dopřejte si perfektní skluz

Krystalicky čistý vzduch a dobrou příležitost pro kondiční přípravu vám v zimní sezoně nabízejí běžkařské trasy na horách. K tomu, abyste této šance náležitě využili, potřebujete kvalitní výbavu ať již pro bruslení nebo pro klasickou techniku. Rozhodnout se musíte i o tom, zda chcete závodit, či si prostě jen užít pohybu.

Díky běhu na lyžích získáte i v zimě možnost zvýšit objemy tréninku, zlepšovat svou kondici a zároveň tak můžete využít příležitost, jak sportovat a přitom šetřit své klouby. Běh na lyžích totiž sice vyžaduje vyšší nároky na oběhový a dýchací systém, neboť při něm zapojujete mnoho svalových skupin, ale nedochází při něm k přetěžování kloubů dolních končetin, jako tomu občas bývá při atletickém běhu po tvrdém povrchu. Běh na lyžích má i další výhody: Pohybem v mrazivém prostředí otužíte tělo, výrazněji okysličíte organismus, posílíte velké množství svalů, které jindy nepracují, rozvíjíte nervosvalovou koordinaci a rovnováhu, stejně jako pohyblivost kloubů. Ve vyšších nadmořských výškách se váš organismus naučí lépe hospodařit s kyslíkem a vytvoří si patřičné rezervy. Pro běžce-atlety je pohyb na běžkách ideálním tréninkovým prostředkem – umožní vám rozvíjet výkonnost a současně chrání před jednotvárností tréninku.

Technologický rozvoj při výrobě lyžařského vybavení je nejvíce patrný ve stálé inovaci běžeckých lyží. Při jejich výrobě se využívají pružné a současně velmi pevné kompozitní materiály, objevují se stále nové konstrukce a výrobci využívají pro upřesnění konstrukčních detailů počítačové zpracování dat. Výsledkem tohoto úsilí jsou velmi rychlé lyže, které mohou odpovídat právě vašim výškovým i silovým parametrům, přičemž je jejich hmotnost pokud možno co nejnižší.

Vybírejte si lyže přesně pro sebe

Využití karbonových vláken, nanovláken a ultra lehkých materiálů při konstrukci jádra lyže umožnilo, že se některé běžky již dostaly svou hmotností pod jeden kilogram. Jde pochopitelně o závodní lyže, neboť při bojích o zisk třeba i zlomku sekundy ve výsledném čase je nežádoucí každý gram nadváhy. Konstrukce takovýchto špičkových lyží je tudíž na nejvyšší míru odlehčená, což v praxi vede k tomu, že jsou skutečně funkční jen na velmi dobře upravených běžeckých tratích. V hlubokém sněhu se tyto velmi úzké lyže budou bořit a zároveň hrozí, že je prošlápnete a zlomíte. Tvrdost lyží by proto měla odpovídat i vaší technické vyspělosti a silové připravenosti, abyste je „zkrotili“.

Závodní lyže mají skluznici s vyšší molekulární hmotností a obsahem 3–10 % grafitové příměsi, která skluznici zaručuje nižší koeficient tření. Lyže jsou navíc úzce specializované podle toho, pro jaký typ sněhu jsou určeny. Tvrdší lyže pro běh po mokrém sněhu mají hrubší strukturu skluznice a jsou označeny znaménkem (+) nebo „klister“, měkčí lyže se používají na suchý a prachový sníh, mají jemnější strukturu a jsou označeny znaménkem (−) nebo „pulver“. Punc nejlepší kvality pak lyžím dodává struktura skluznice, která se utváří strojovým broušením brusným kamenem a s použitím různých preparátů na vylepšení skluzu (pevné a tekuté skluzové vosky, fluorové prášky).

To, zda se rozhodnete pro lyže na klasickou techniku nebo na bruslení, záleží jen na vás. Klasická technika se sice strukturou pohybu více podobá atletickému běhu, ale bruslení je na druhou stranu na upravených tratích rychlejší. Navíc se při něm nemusíte tolik trápit s volbou vhodného odrazového vosku a posilujete i více svalových skupin. Klasická technika bude tedy více rozvíjet vaši speciální pohybovou dovednost běžce, zatímco bruslení vám může posloužit coby vhodný kompenzační tréninkový prostředek (procvičení jinak opomíjených svalových skupin). V případě, že se rozhodnete pro klasickou techniku, vybírejte si z lyží označených jako „Classic“, ve druhém případě pak „Skating“ (bruslení).

Mnozí milovníci přírody se rádi proběhnou mimo zalidněné běžkařské magistrály, často tedy jen po částečně upravených, ale i zcela neupravených tratích. Pokud mezi ně patříte, pak si raději vyberte spíše širší sportovní lyže. Ty jsou sice o něco málo pomalejší než běžkařské speciály, ale zato jsou odolnější proti zlomení. Budete-li chtít techniku měnit, pak vám Run doporučuje lyže s označením „Combi“ nebo „Universal“, které jsou určitým kompromisním řešením využitelným pro obě techniky běhu. Do „panenského“, tedy neupraveného terénu, se hodí poměrně široké lyže označené jako „Touring“ nebo ještě odolnější „Back country“. Na takových lyžích můžete dokonce i v hlubokém sněhu celkem pohodlně sjíždět z kopců. Jsou sice určeny pro klasickou techniku, jejich výhodou nicméně je, že se na nich nemusíte trápit s volbou odrazového vosku: Ve střední části skluznice jsou upraveny protismykovou úpravou pro usnadnění odrazu.

Nepodceňujte ostatní výbavu

1)Boty

Karbonová vlákna se v poslední době používají nejen při výrobě samotných lyží, ale jsou zakomponovány i do konstrukce závodních a některých sportovních lyžařských bot. Vyztužení karbonovými vlákny jim zajišťuje velkou pevnost a současně nízkou hmotnost. Karbon coby součást nosných částí běžeckých bot vás odmění i maximálně efektivním využitím odrazové síly a snadnějším ovládáním celé lyže. To je obzvlášť přínosné v případě bot určených k bruslení. Jejich podešev je téměř neohybná, a tak se vaše síla přenese do lyže vysoce efektivně. Hmotnost bot na klasickou techniku se díky novým technologiím snížila až na dříve neuvěřitelných 350 gramů.

Výrobní pokrok je patrný i na svršku bot. Měl by být nepromokavý a zároveň prodyšný, což některé firmy vyřešily použitím osvědčeného materiálu softshell, jiné neoprenovou manžetou. Podobně jako při výběru běžeckých lyží byste si měli i boty volit podle vašich dovedností a způsobu používání. Spíše na kratší, leč intenzivní tréninky a závody, se hodí velmi lehká, ale pevná závodní bota. Příliš se v ní sice nezahřejete, ale o to víc vás to donutí běhat skutečně rychle. Pro delší putování krajinou vám bude naopak více vyhovovat pohodlnější bota, která bude měkčí a podstatně lépe zateplená. Turistická bota má navíc podešev opatřenou pryžovou protismykovou úpravou pro chůzi.

Rozdíly mezi botami na klasickou techniku a bruslení nejspíš rozpoznáte bez problémů sami. Boty se od sebe liší nejen výškou, kloubovým spojením v kotníku, ale i tvrdostí podešve. Měkčí podešev především v přední části chodidla umožní u klasické techniky správné dokončení odrazu, bruslařská bota by se naopak neměla prohnout vůbec.

2)Vázání

Spojení boty s lyží by mělo být pevné a především by mělo co nejefektivněji přenášet odrazové síly z boty přímo do lyže. Existují dva systémy běžeckého vázání, které nejsou vzájemně kompatibilní. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Kladem systému SNS od firmy Salomon je upnutí podešve do vázání přes dvě hrazdičky za sebou (Pilot), které usnadňují lepší přenos odrazové síly i celkové ovládání lyže. Systém NIS a NNN od firmy Rottefella zato umožňuje nasunout vázání na speciální drážku v podložce a zajišťuje tak možnost posouvání těžiště vpřed nebo vzad.

3)Hole

Lyžařské běžecké hole vypadají prostě a již roky podobně – držátko, poutko, tubus a talířek s hrotem. I v tomto segmentu se ovšem výrobci rok od roku zlepšují. Pro závodníky jsou nyní určeny lyžařské hole, které v ruce ani necítíte, a přitom se při odpichu vůbec neprohnou. I v tomto případě to je opět zásluha karbonových a kevlarových vláken, díky nimž je možné vyrobit hůlku o minimální hmotnosti a s vynikajícími funkčními vlastnostmi. Pro sportovní ani turistické použití se ovšem tyto „hi-fi“ hole příliš nehodí – jsou poměrně křehké a malý talířek by se v měkkém sněhu bořil. V případě, že se nechystáte na závod, při kterém by opravdu rozhodoval každý gram, ale na turisticky pojatý výlet, pak si raději vyberte tubusy hůlek ze slitin lehkých kovů s aluminiem. Velkou výhodu pro maximální přenos sil při odpichu představují anatomická držátka se širokými poutky na suchý zip, která dobře upevní hůl k ruce. Některé firmy již přicházejí se systémem, umožňujícím rychlé a pohodlné nacvaknutí speciální sponky na rukavici přímo do držátka hole („Click and go!“ od firmy Leki). To je pak pohodlí!

4)Kombinéza

Přiléhavý střih běžecké kombinézy je dnes samozřejmostí. Jedině v něm máte jistotu, že se při jízdě nebudete zbytečně rozptylovat plandajícími rukávy a nohavicemi. Zbytečné ovšem je, abyste si pořizovali hned závodní lyžařskou kombinézu, pokud se chystáte jen na lyžařskou turistiku. Takové oblečení je sice velmi lehké, ale zároveň vás příliš neuchrání od chladu a větru. Kromě závodů ji můžete využít ještě tak při dosti svižném tréninku. Pro běžné použití jsou výhodnější dvoudílné zateplené soupravy, které jsou elastické, prodyšné a zároveň alespoň částečně odolné proti větru. V praxi se na horách osvědčuje elastický materiál s plyšovou úpravou uvnitř nebo tenký softshell. Bundy i kalhoty mají anatomický střih s již přetvarovanými rukávy a nohavicemi.

5)Spodní prádlo

Asi není třeba se příliš zmiňovat o tom, že doba flanelových košilí a pletených svetrů již je nenávratně pryč. Spodní prádlo z polyesterových materiálů má především při zimním tréninku jednoznačně přednost. Na běžeckých lyžích se zpocení nevyhnete a tyto materiály mají vynikající schopnost odvádět částečky vody od těla, abyste na běžkách neprochladli. Někteří výrobci se také vracejí k přírodním materiálům, především k ovčí vlně. Tkanina z ovčí vlny zvyšuje hřejivý potenciál a její prodyšnost současně zamezí přehřívání organismu. U jakéhokoliv funkčního spodního prádla je důležité, abyste si ho oblékli přímo na tělo jako první vrstvu – jinak to zkrátka nebude fungovat. Moderní elastické a anatomické střihy zamezí při koordinačně náročném pohybu na běžeckých lyžích nežádoucímu posunu prádla.

6)Rukavice

Dobrá běžecká rukavice se nesmí shrnovat z ruky a nikde nesmí tlačit. Vždyť představuje mimořádně důležitou kontaktní plochu mezi rukou a lyžařskou holí, která spolurozhoduje o účinném přenosu síly do vašeho odpichu. Hřbetní část rukavic by měla být zateplená a prodyšná, dlaňová část z pevnějšího materiálu odolného proti prodření. Náplet na rukavici nebo pásek na suchý zip zamezí shrnování rukavice, aby se vám na rukou netvořily oděrky. Dobré rukavice jsou už střihem vytvarované k nošení na pokrčených prstech. Platí u nich stejné pravidlo pro výběr jako u ostatních součástí lyžařské výbavy – lehké závodní rukavice je vhodné nasazovat jen pro krátký a současně intenzivní trénink, na horskou turistiku budete potřebovat zateplené rukavice.

7)Čepice

Běžecká čepice musí být lehká a prodyšná. Nezapomeňte, že by vám měla před chladem chránit nejen týl a uši, ale dostatečně i čelo a nosní dutiny. Vzhledem k tomu, že se při pohybu budete zcela jistě potit, budou pro vás vhodné především čepice z fleecu.

8)Další doplňky

Brýle jsou sice pro někoho jen módní záležitostí, pro zkušené aktivní sportovce ale zcela jistě nutností. Jednou z funkcí brýlí je ochrana proti slzení očí při pohybu ve větru, v chladu a současně za silného slunečního svitu. Bez brýlí vás může nemile zaskočit, že zejména při vyšší rychlosti (především ve sjezdech) vám začnou oči nadměrně slzet, a vy nebudete dostatečně vidět na případné záludnosti terénu. Samozřejmostí je pochopitelně i nutnost chránit si díky UV filtrům zrak před slunečním zářením. Ve vánici se vám navíc oči bez brýlí mohou rychle zanést sněhem, a vy kvůli tomu přehlédnete překážku na cestě. Netřeba dodávat, že mráz (jehož působení se násobí při vyšších rychlostech a za větru) poškozuje nechráněné oči.
Ledvinka na doklady, pohotovostní občerstvení a pití se také hodí a na bedrech vás moc při pohybu omezovat nebude. Místo ní lze také používat nosič na láhev.