Mistry ve sprintu jsou Čelůstka a Poláčková

Mistry ve sprintu jsou Čelůstka a Poláčková

Domácí titul ve sprint triatlonu vybojoval v rámci Velké ceny E.ON v Táboře Jan Čelůstka, pořadím ženského závodu pak zamíchalo několik diskvalifikací. Z Evropského poháru juniorů si stříbro odvezla Iveta Fairaislová. Vynikající bronz na mistrovství Evropy v cross triatlonu získal Jan Kubíček.

 Velká cena E.ON: triumf Jana Čelůstky

Rekordní počet účastníků ozdobil letošní Velkou cenu E.ON v Táboře, na start se tu postavily přes čtyři stovky triatlonistů. Za účasti závodníků z 19 zemí se na trati 750 m plavání – 20 km kolo – 5 km běh bojovalo o tituly Mistra ČR ve sprintu a také o body do Evropského poháru juniorů.

„V první disciplíně ostatním uplavali Jan Volár a Lukáš Červenka a vytvořili si slušný náskok,“ popsal průběh závodu jeho ředitel Martin Hotový. „V průběhu cyklistiky se ale jejich odstup postupně zmenšoval. Na poslední disciplínu tak vybíhali s náskokem pouhých patnácti vteřin na skupinu, v níž se pohybovala většina hlavních favoritů. Už v prvním kole se na ně ale dotáhl Jan Čelůstka, který se ujal vedení a na začátku třetího kola měl již jednoznačný náskok. Volár nakonec udržel stříbrnou pozici, Červenka se ale výrazně propadal a měl vůbec problém závod dokončit.“

„V Táboře jsem vyhrál už loni, takže jsem jel na závod s cílem obhájit,“ komentoval svůj výkon vítězný Čelůstka. „To se mi povedlo, takže jsem spokojený. Trošku jsem zaváhal v plavání, kde se startovní pole roztrhlo a už jsem nestačil první dva kluky doplavat. Drželi jsme ale rozestup na přijatelné úrovni, takže jsem věděl, že pokud se nestane nic zásadního, budu to v běhu schopen stáhnout, a to se také povedlo.“

Diskvalifikace byly prý oprávněné

Souboje o titul v kategorii žen nepříjemně poznamenalo několik diskvalifikací, když závodnice v depu špatně odložily své věci do bedýnek, které jsou pro tento účel určeny. Do bojů o medaile tak nezasáhly například Jana Jiroušková a Lenka Fanturová, které se předtím pohybovaly na předních příčkách. „Došlo ke sporu s rozhodčími, ti ale podle mého názoru postupovali správně a podle platných pravidel,“ zhodnotil situaci Martin Hotový. „Problém je v tom, že závodníci často ve spěchu hodí věci k bedýnce, ale už nezkontrolují, jestli třeba nevyskočily ven. Čeští senioři jsou bohužel v těchto věcech často dost laxní. Na juniorech bylo naproti tomu dobře vidět, jak si věci do bedýnek dávají opravdu pečlivě.“

Z žen tak byla nakonec nejlepší Romana Gajdošová, slovenská reprezentantka závodící za brněnský Ekol Team, mistrovský titul si ze závodu žen odnesla Pavlína Poláčková. „Plavání jsem kvůli dešti riskla bez rozplavání, a i když to nebylo nejhorší, odplavaly mi dvě závodnice – Ruska Golofeevová a Maďarka Fuchsová,“ popsala vývoj závodu vítězná Gajdošová. „Naštěstí jsem ještě v depu doběhla Rusku a po dvou kilometrech cyklistiky jsme už byly trojice. Celou dobu jsme se pravidelně střídaly a do depa dojely spolu. Už z depa jsem ale vybíhala jako první a brzy jsem si udělala náskok, který jsem udržovala až do cíle. Nevěděla jsem, jak daleko jsou soupeřky za mnou, a proto jsem se snažila celou dobu běžet co nejrychleji. Z vítězství mám velkou radost, v Táboře je to moje vůbec první pódium.“

Evropský pohár: skvělé stříbro Fairaislové

Zajímavou podívanou ovšem přinesl v Táboře také závod Evropského poháru juniorů. „Oproti seniorům, kde závodilo pár lidí vepředu a pak to bylo hodně roztahané, bylo juniorské startovní pole mnohem více našlapané, kompaktnější a souboje tak mnohem vyrovnanější,“ nadšeně líčil Martin Hotový. „Na trati se pohybovaly tři velmi vyrovnané skupiny juniorů a závod se rozhodoval prakticky až v běhu. V závodě juniorek to pak bylo podobné – vítězná Ruska závod rozhodla až ve třetím kole běžecké části.“

Z českých účastníků si nakonec nejlépe vedla Iveta Fairaislová, která se skvěle vrátila na trať po prodělaném zranění a v napínavém závodě vybojovala stříbro před Ruskou Riasovou. „Je to splněný sen,“ uvedla nadšená Fairaislová. „Pro tohle jsem dřela celý život. Posledních padesát metrů závodu si vůbec nepamatuju, totální vyčerpanost!“ Vynikající závod ale předvedla i mladičká Alžběta Hrušková, která skončila sedmá.

Z našich juniorů byl nejlepší celkově třináctý Radim Grebík. Věkem teprve dorostenec zaznamenal v letošní sezóně výrazný výkonnostní posun a skvělou formu potvrdil i v Táboře. „S výsledkem jsem opravdu hodně spokojený,“ okomentoval svůj výkon. „Plavání sice nebylo nic extra, ale vyloženě propadák to také nebyl. Maximálně spokojený jsem s kolem, tam se mi snad poprvé povedlo udržet v balíku. Běh se mi také povedl, tam jsem už šel úplně na max.“

Kubíček bronzový na ME v cross triatlonu

V rumunském Târgu Mures se o víkendu konalo mistrovství Evropy v cross triatlonu. Skvělého výsledku dosáhl Jan Kubíček, který skončil třetí v těsném souboji se stříbrným Francouzem Serrieresem. Od vítězného Itala Ugazia ho dělila jedna minuta a jedenáct vteřin. Další z Čechů, Michal Švorc, skončil 27.

 

Výsledky:

Velká cena E.ON

Muži: Jan Čelůstka (CZE, Ekol Team) 57:29, 2. Jan Volár (CZE, OMT) 27:50, 3. Ondřej Olšan (CZE, Kerberos) 58:09

Ženy: 1. Romana Gajdošová (SVK, Ekol Team) 1:04:37, Julia Golofeeva (RUS), 1:05:48, 3. Dora Fuchs (HUN) 1:07:09,….. 5. Pavlína Poláčková (CZE, Ekol Team) 1:07:47, 6. Lucie Obermannová (CZE, Ekol Team) 1:10:36, 8. Simona Šimůnková (CZE, TriSK ČB), 1:12:37

EP junioři: 1. Matevž Planko (SLO) 57:22, 2. Lukas Gstaltner (AUT) 57:24, 3. Federico Spinazzé (ITA) 57:27,… 13. Radim Grebík (CZE) 59:12,… 18. Martin Semerád (CZE) 59:37, 26. Tomáš Kříž 1:00:43, 29. Tomáš Plojhar 1:00:47, 30. Filip Michálek 1:00:53

EP juniorky: 1. Valentina Riasova (RUS) 1:04:49, 2. Iveta Fairaislová (CZE) 1:05:07, 3. Tania Molinari (ITA) 1:05:18, … 7. Alžběta Hrušková (CZE) 1:06:30, … 20. Eliška Zelená (CZE) 1:08:57

ME v cross triatlonu

Muži: 1. Marcello Ugacio (ITA) 1:44:09, 2. Arthur Serrieres (FRA) 1:45:20, 3. Jan Kubíček (CZE)  1:45:20….27. Michal Švorc (CZE) 2:01:14

Ženy: Brigita Poór (HUN) 1:59:49, 2. Morgane Riou (FRA) 2:02:51, 3. Carina Wasle (AUT) 2:05:45