Úvodní závod Českého poháru v režii Kubínka a Gajdošové

Celkem 350 závodníků se postavilo na start Příbramského triatlonu, který byl úvodním závodem českého poháru Triatlon Czechtriseries 2017 a zároveň Mistrovstvím ČR. Na trati olympijského triatlonu zahrnující 1500 m plavání, 40 km kola a 10 km běhu se nejlépe vedlo Františku Kubínkovi a Romaně Gajdošové.

Příbramský triatlon se jel letos v příjemném prostředí Nového rybníka teprve podruhé, přesto má ale našlápnuto mezi nejoblíbenější závody olympijské distance. Letos se na něm navíc soutěžilo o republikové tituly v jednotlivých věkových kategoriích a týmech a pro juniory šlo zároveň o kvalifikační závod na mistrovství Evropy.

Vítězství stylem start – cíl

Většina závodu v hlavní mužské kategorii byla plně v režii Františka Kubínka, který se vysokými ambicemi netajil už před startem. Z vody sice ještě vylézal na druhém místě, ještě v depu se ale ujal vedení, které v dalším průběhu neustále navyšoval.

„Moje příprava v posledních týdnech byla skvělá, věřil jsem si na všechny disciplíny,“ uvedl po doběhu. „Už před závodem jsem si říkal, že si jedu pro titul. Po plavání jsem byl sice ještě druhý za Filipem Václavíkem, ale s tím jsem počítal, chtěl jsem šetřit síly. Už v depu jsem mu ale ujel a jel si svůj závod. Po kole jsem vedl o minutu a půl a běžecky jsem se cítil dobře, takže jsem počítal s tím, že si náskok minimálně udržím, ale nakonec jsem to ještě o minutu navýšil.“

Celkově byl tak se svým výsledkem mimořádně spokojený. „Měl jsem už kompletní sbírku republikových titulů z mládežnických kategorií, ale v elitní kategorii je to můj první, takže si to konečně můžu odškrtnout,“ usmíval se.

Většinu soupeřek předběhla o kolo

Podobný scénář se odehrál i v elitní ženské kategorii, kde zvítězila Slovenka Romana Gajdošová. I ona doplavala na druhém místě, ale na kole se brzy dostala do vedení, které už nepustila.

„Ze začátku to nebylo nejlepší,“ zhodnotila svůj výkon v cíli. „Startovalo nás hodně a před první i druhou bójkou to byla docela mela. Potom jsem se ale už snažila dostat dopředu a doplavala jsem na druhém místě. Na začátku cyklistiky jsem se dostala do vedení, ale nevěděla jsem, co čekat od ostatních, jestli tam nebude nějaká silná cyklistka, ale naštěstí jsem to udržela a v běhu jsem většinu děvčat předběhla o kolo. S výsledkem jsem spokojená, i s časy v jednotlivých disciplínách,“ uvedla slovenská reprezentantka, jejímž nejbližším cílem je skončit do 30. místa na ME ve sprintu.

Zajímavé souboje se už předtím odehrály v žákovských, dorosteneckých a především pak v juniorských kategoriích, pro které byl příbramský závod kvalifikací na mistrovství Evropy. Velmi napínavý byl zejména závod juniorů, kde nakonec těsně zvítězil Martin Semerád, v juniorkách si zlato odnesla Zuzana Pičmanová.

Výsledky

Muži: 1. Kubínek František (EKOL TEAM) 1:59:51,6, 2. Petrásek Pavel (Etriatlon Team) 2:02:24,5, 3. Krátký Štěpán (SK Kola Víšek z.s.) 2:04:48,5

Ženy: 1. Gajdošová Romana (EKOL TEAM) 2:13:05,2, 2. Kotopulu Helena (TRI-MAX MORAVIAMAN Team Otrokovice ) 2:19:42,9, 3. Poláčková Pavlína (EKOL TEAM) 2:24:44

Junioři: 1. Semerád Martin (TJ BIŽU JBC) 1:02:33, 2. Plojhar Tomáš (TTK Slavia VŠ Plzeň) 1:02:45,9, 3. Franěk Jan (TRI KLUB Příbram) 1:02:48

Juniorky: 1. Pičmanová Zuzana (SK Slavia Praha) 1:11:36, 2. Obermannová Lucie (EKOL TEAM) 1:11:41,1, 3. Vargová Pavlína (Triatlon Plzeň) 1:13:01,9