Světový pohár: dvě české triatlonistky v elitní desítce!

Hned dvě české triatlonistky se dokázaly prosadit do nejlepší desítky v závodě Světového poháru v ekvádorském Salinas. Petra Kuříková finišovala v neděli 21. října na 7. příčce, Vendula Frintová bere 9. místo. Zvítězila Ukrajinka Jelistratovová.

Pro Petru Kuříkovou je to nejlepší výsledek v této sezoně ve Světovém poháru (dosud byla nejlépe osmá v Astaně) a vyrovnání jejího kariérního maxima (Cagliari, 2016). Pro Vendulu Frintovou se jedná o čtvrté umístění v top 10 ve Světovém poháru během posledních dvou měsíců. Od začátku září byla první v Karlových Varech, šestá v Číně a třetí ve Spojených státech.

V ekvádorském Salinas čekalo na závodnice 750 metrů plavání (1 okruh) v Tichém oceánu se startem na jedné ze širokých písčitých pláží tohoto jihoamerického letoviska. 20km cyklistika byla rozdělena do 4 okruhů, které pořadatelé označovali jako „velmi rychlé a s minimálním převýšením“.  Na pobřeží v blízkosti zdejšího yacht klubu se odehrával také pětikilometrový běh (3 okruhy).

V plavecké části si z českých reprezentantek lépe vedla Petra Kuříková, která vybíhala z vody na 35. pozici se ztrátou přibližně 22 sekund na čelo závodu. Vendula Frintová byla na 54. příčce a její manko bylo ještě o čtvrt minuty vyšší.

V průběhu cyklistické části se pak na čele vytvořila velmi početná skupina, v jejíž první třetině jela Vendula Frintová a na jejím konci pracovala Petra Kuříková. Tento balík pak společně dorazil i do druhého depa.

Rozhodnout musel běh

Do běžecké části vybíhala Frintová přibližně z patnácté pozice se šestivteřinovou ztrátou na vedoucí Ekvádorku Paulu Vegovou, Petra Kuříková byla jen vteřinu za svou reprezentační parťačkou. Po prvním běžeckém okruhu se na čele utvořila sedmičlenná skupina, jejíž součástí byla také Frintová. Jen pár kroků za ní pak bojovala na osmé příčce Petra Kuříková.

Během druhého okruhu se z této skupiny utrhlo trio Julia Jelistratovová (Ukrajina), Luisa Baptistová (Brazílie) a Barbara Riverosová (Čile). Zdálo se být jasné, že o medaile budou bojovat právě tyto tři závodnice, což se také potvrdilo. Své první vítězství ve Světovém poháru od roku 2015 si připsala Ukrajinka, stříbro si odvezla Brazilka a bronz reprezentantka Chile.

Petra Kuříková finišovala na sedmém místě se ztrátou 35 sekund na vítězku a jen 19 vteřin ji dělilo od medaile. Vendula Frintová doběhla na devátém místě pouhé dvě vteřiny za svou reprezentační kolegyní.

Výsledky
Světový pohár, Salinas, 21. října 2018
Ženy: 1. Julia Jelistratovová (Ukr) 58:19, 2. Luisa Baptistová (Bra) 58:22, 3. Barbara Riverosová (Chile) 58:37 … 7. Petra Kuříková 58:56, 9. Vendula Frintová 58:58