Vabroušek skončil na havajském IRONMANOVI třicátý. Slavný závod přinesl traťový rekord Alexandera

Počet účastníků letošního Ironmana se přehoupl přes 1900 a kromě mnoha amatérů se na trať v celkové délce 226 kilometrů postavilo i 51 mužů a 33 žen v kategorii profesionálů. Do zdolávání 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a běžeckého maratonu se vydal i Petr Vabroušek, který si před závodem přál, aby překonal své maximum. Tím bylo 19. místo z roku 2002.

Přání se české triatlonové ikoně nesplnilo, přesto hodnotil 30. místo pozitivně. „Za 12 dokončených ročníků je to čtvrtý nejlepší výsledek, takže celkem spokojenost,“ uvedl Vabroušek, který závod dokončil v čase 9:13:42.

„Plavání mi celkem vyšlo, pak v prvním depu jsem si natáhl pravé stehno, takže na kole jsem ztrácel, pak se to rozjelo a do druhého depa jsem dojel na 40. příčce. Přesto se mi podařilo v prvních 20 kilometrech běhu dostat postupně až na 30. příčku, kterou jsem si pohlídal,“ popsal překonaných 226 kilometrů Vabroušek.

Na Havaji dominoval australský závodník Craig Alexander, pro kterého je to po vítězných ročnících 2008 a 2009 již třetí triumf na nejslavnějším triatlonovém závodě světa. Tento úspěch si navíc Alexander ozdobil třešničkou na dortu v podobě nového traťového rekordu. Druhý skončil Pete Jacobs z Austrálie, třetí pak Andreas Raelert z Německa.

Mezi ženami triumfovala Britka Chrissie Wellingtonová v historicky druhém nejrychlejším čase 8:55:08. Druhé a třetí místo obsadily Američanky Mirinda Carfraeová a Leanda Caveová. Sedmatřicetiletá Češka Lucie Zelenková závod nedokončila, i když plaveckou část zvládla jako třetí nejrychlejší a po cyklistické jí patřilo 15. místo.

Triatlonový závod Ironman na Havaji, 33. ročník:

Muži: 1. Craig Alexander (Austr.) 8:03:56, 2. Pete Jacobs (Austr.) 8:09:11, 3. Andreas Raelert (Něm.) 8:11:07, 4. Dirk Bockel (Luc.) 8:12:58, 5. Timo Bracht (Něm.) 8:20:12,……30. Petr Vabroušek (ČR) 9:13:42.

Ženy: 1. Chrissie Wellingtonová (Brit.) 8:55:08, 2. Mirinda Carfraeová (USA) 8:57:57, 3. Leanda Caveová (USA) 9:03:29, 4. Rachel Joyceová (Brit.) 9:06:57, 5. Caroline Steffenová (Švýc.) 9:07:32,….27. Lucie Zelenková (ČR) nedokončila.

Text a foto: Tisková zpráva