Cesta k rychlejšímu zotavení

Cesta k rychlejšímu zotavení

Zima, kluzké chodníky či brázdění svahů s sebou přináší i zvýšené riziko zranění, jako jsou natažené svaly, otoky nebo pohmožděniny. Pokud si nežádají oko lékaře, zkuste vsadit na domácí péči v podobě PRICE terapie.

Metoda je vhodná v prvních dvou až třech dnech od zranění. Tehdy je nejdůležitější zástava otoků, prevence dalšího zranění, tišení bolesti a tím zkrácení doby zotavení. Co se pod zkratkou PRICE skrývá?

Protection – ochrana

První zásadou je ochránit (zafixovat) poraněné struktury tak, aby nedošlo k rozšíření zranění. V tom by měla pomoci kvalitní bandáž, hliníková dlaha, ovaz či ochranná páska. „Základem každé kvalitní bandáže je stálý mírný tlak. Stimuluje specifické nervy v kůži a brání hromadění tekutin, napětí klesá a to přináší úlevu,“ popisuje Adam Šetele z technologické společnosti 3M, která bandáže vyvíjí.

Rest – odpočinek

Klid v těle spustí přirozené regenerační procesy napomáhající rychlejšímu uzdravení. Pokud se poraněná část namáhá pohybem, hrozí další poškození tkáně nebo zvětšení otoku.

Ice – ochlazení

Nejčastěji se používá ledový obklad nebo zmrazitelné obaly – přes den by se měly přikládat každé dvě hodiny na 10 až 20 minut. Mezi pokožku a obklad je ovšem třeba dát například papírový ubrousek, aby nedošlo k namrznutí pokožky. Ale pozor! „Chladivé se hodí na otoky a natažené svaly, naopak namožená záda, klouby či krční obratle je třeba zahřát,“ radí Šetele.

Compression – stažení

„Stažení je pro postiženou oblast zcela klíčové a má následovat po ledování. Stahovací obinadlo či bandáž poslouží jako mechanická zábrana, takže se sníží možné otékání,“ říká Šetele.

Elevation – polohování

Jeho smyslem je omezit tok krve do poraněné oblasti. Pokud to lze, doporučuje se danou část těla vypodložit polštáři, aby byla ve výšce nad úrovní srdce. Provádějte ihned po zranění.

Jestliže bolestivé potíže a další příznaky ustanou, terapie zabrala. V opačném případě je namístě návštěva lékaře.

6 odstínů hlenu. Co se vám snaží říct?

Bude to znít nechutně, ale čas od času zkontrolujte, co po vás ulpívá na kapesníku. Můžete dostat důležitou zprávu a svém zdraví.

Čirý

Průhledný sliz značí, že jsi zdravý. Vyprodukujeme ho až (neuvěřitelné!) čtyři šálky denně a jeho úkolem je udržet nosní sliznici vlhkou a polapit plísně, bakterie, viry a znečišťující látky.

Bílý

Signalizuje začátek nachlazení, alergii, dehydrataci. Pomoci může sprej se solným roztokem z lékárny.

Žlutý až zelený

Obě barvy zpravidla naznačují, že jsi nemocný a imunitní systém se snaží bránit. Odstín pak reflektuje množství hlenu, ale i sílu zánětu. Nemusí nutně platit, že zelená rovná se bakteriální infekce, žlutá virus. Za případný odér mohou bílé krvinky, jež bojují s nemocí.

Zlatavý a hodně lepivý

Tmavší odstín žluté a konzistence burákového másla může hlásit zánět způsobený plísněmi, respektive jejich sporami, které uvízly v nose. Je namístě vyhledat lékaře.

Do červena

Růžové skvrnky jsou z krve porušených sousedních cév. To se stane, když smrkáte příliš silně nebo je sliznice moc suchá.

Černý

Buď jste se jen nadýchali kouře, nebo jde o chronickou infekci, či napadení houbami. Pak navštivte lékaře.

Zahřátí plné antioxidantů

Jen co přiběhnete do tepla domova, připravte si horkou čokoládu v mexickém stylu. Zahřeje, pohladí chuťové buňky a hlavně: kvalitní hořká čokoláda obsahuje fenoly, jež rozproudí krevní oběh a pomáhají zlepšit výkon. Kajenský pepř nakopne metabolismus a proteiny a sacharidy v mléce podpoří zotavení svalů. Smíchejte 1 šálek mléka, 30 g nasekané 70% čokolády, 2 lžičky třtinového cukru, špetku vanilky a mletého kajenského pepře. Zahřívejte, dokud se čokoláda nerozpustí.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock