Jak vybrat běžecké hodinky pro ženy?

Jak vybrat běžecké hodinky pro ženy?

Hodinky jsou tradičně jako šperk spíše doménou mužů. Je to po snubním prstenu věc, která jim přísluší. Jenže už nejméně sto let nosí hodinky také ženy a o to více, pokud sportují. Jak si tedy (nejenom na běh) vybrat ty správné?

Na začátku je potřeba si zodpovědět základní otázky:

Jak často sportuji a je primární účel hodinek sledovat sportovní výkony?

Řeším vzhled (budu hodinky používat jen na sport nebo je chci mít na ruce celý den)?

Jak dlouho trvá moje nejdelší souvislá sportovní aktivita, u které potřebuji sledovat polohu?

Zde jsou možnosti pro jednotlivé odpovědi:

Sportuji výjimečně, chci hlavně sledovat svoji celodenní aktivitu

Ne každý potřebuje špičkové sportovní funkce a při občasném proběhnutí s sebou nosím mobil. Pokud jsi to právě ty, pak si můžeš vybrat z rozsáhlé řady chytrých fitness hodinek Garmin Vivomove.

Hodinky na ruce nerozeznáš od jiných ručičkových hodinek, vzhled i mechanické zpracování snesou nejpřísnější hodinářské srovnání, zejména pak v řadě Style a Luxe. Kovové tělo si nijak nezadá s prémiovými hodinkami věhlasných značek, ale ani odlehčená verze Sport neudělá ostudu v žádné společnosti. Hodinky nabízejí chytré funkce jako notifikace a platby. Jen v okamžiku, kdy to nepotřebujete, nepoznáte, že pod ručičkama jsou dva barevné dislpleje pro zobrazení chytrých funkcí. Oproti klasickým hodinkám tě může překvapit snímač tepu a nabíjecí konektor, který využiješ zhruba jednou, až 2x týdně. Je však potřeba počítat s tím, že pokud půjdeš běhat, musíš s sebou mít také mobilní telefon, ze kterého se bude snímat GPS signál a tep je možné snímat jen ze zápěstí, k hodinkám nejde připojit hrudní pás.

Pokud jsi náročnější a mechanické hodinky tě nelákají, udělají ti určitě radost Garmin Venu s překrásným OLED displejem. Výhodou je integrovaná GPS, dotekové ovládání a podpora hrudních pásů. Nevýhodou OLED displeje je, že i když má nádherné barvy, je lepší ho kvůli vysoké spotřebě energie mít většinu času vypnutý a zapínat gestem, jen když se na něj chceš podívat. Tento nešvar řeší Vivoactive 4 nebo 4S s úsporným transreflexním displejem. Navíc si u nich můžeš vybrat i menší variantu pro drobnější ručku. 

Sportuji pravidelně, hodinky chci nosit jen na sport, případně vzhled vůbec neřeším

Nejdelší aktivity se vejdou do jednotek hodin

Jsi sportovkyně tělem i duší. Chceš ať to každý vidí, nebo zkrátka hodinky po sportu sundáš a neřešíš, jak vypadají. Pak si můžeš vybrat jedny z mnoha čistě sportovních hodinek řady Forerunner. Od nejlevnějšího modelu Forerunner 35 Optic s minimalistickým čtvercovým designem, základními funkcemi, mezi kterými ale nechybí ani notifikace z mobilního telefonu, přes o poznání elegantnější Forerunner45S a větší 45 po model Forerunner 245 dokonce ve verzi podporující také přehrávání hudby. Tím se ale pomalu posouváme k hodinkám na celodenní nošení.

Mám celodenní aktivity, u kterých chci sledovat svou polohu

Minimum pro dlouhé aktivity jsou Forerunner 245, ty je ale zvládají jen s odřenýma ušima. Pro opravdu dlouhé aktivity i přes 20 hodin a čistě sportovní aktivity, i když tyto hodinky stále častěji nosí i ženy běžně celý den, jsou tady Garmin Instinct a Instinct Solar. Zejména model Solar poskytne až 30 hodin (38 hodin) plnohodnotného GPS záznamu (při 6 hodinách na plném slunci) a dokonce 70 hodin (145 hodin) s úsporným GPS záznamem (při v průměru 3 hodinách na plném slunci) Taková výdrž už pokryje většinu myslitelných aktivit s GPS záznamem. Hodinky jsou navíc extrémně odolné a to přesto, že vypadají plastově. Nenech se tím zmást, jedná se o speciální kompozitní materiál s extrémní odolností, kterou nepřekoná kdejaký kov.

Sportuji pravidelně, hodinky chci nosit neustále, případně vzhled je pro mě priorita 

Nejdelší aktivity se vejdou do jednotek hodin 

Pokud je tvé druhé jméno styl, ale chceš, aby hodinky opravdu pěkně vypadaly, určitě svého favorita najdeš také. Někomu budou připadat dostatečně stylové Forerunner 245, musíš se obejít bez plateb Garmin Pay. Tu ti naopak nabídnou modely Venu a Vivoactive 4 a 4S. Mají sice dotykový displej, který někomu vyhovuje a někomu ne, ale podporují přehrávání hudby a bezkontaktní platby. Na ruce pak vypadají opravdu úchvatně. Pokud tě neuspokojí ani tyto, nezbývá než se sáhnout po některém z top modelů, které spadají do naší poslední kategorie.

Mám celodenní aktivity, u kterých chci sledovat svou polohu

Ve svém okolí vidím více a více běžců, kteří nechtějí dělat kompromisy. Zkrátka chtějí hodinky, které skvěle vypadají, mají všechny myslitelné funkce a vydrží déle, než jsme si kdy dovedli u sportovních hodinek představit. Pokud k nim patříš i ty, pak si určitě vybereš některý z následujících modelů.

Velikostně sice větší, ale s opravdu muší váhou jsou tady Forerunner 935, které ale nenabízí platby a hudbu. Pokud ale sáhneš o kousek výše, model 945 již platby, mapy a přehrávání hudby nabízí. Ne každé běžkyni ale bude vyhovovat přece jen poněkud pánská velikost nebo plastové tělo, které v horách může přijít k úhoně. Ideálním řešením by byl model Forerunner 745, o kterém se mluví, jako o zmenšené variantě vrcholového Forerunner 945. Na jeho uvedení si ale pravděpodobně budeme muset ještě pár týdnů počkat.

Forerunner 945 sice vyniknou spíše na mužské ruce, stydět se za ně ale nemusí ani ženy.

Při vyšších nárocích na styl a eleganci se posouváme dále, k vrcholné řadě Garmin Fenix6. Ženám jako ulitý sedne model 6S, menší velikost má ale své limity ve velikosti displeje a hlavně výdrži baterie – 25 hodin záznamu GPS v plném režimu nebo 50 v úsporném nemusí stačit. Pokud tedy potřebuješ více, je tady střední model Fenix 6, ten už posune dobu záznamu v plném režimu na 36 hodin. Navíc poskytne o poznání větší displej. Vše je vykoupeno mírně větší velikostí. Finálním modelem je Fenix6X – absolutní špička s výdrží až 60 hodin, plného záznamu nebo 120 hodin v úsporném režimu. Pokud ti nestačí ani to, jsou všechny velikosti Fenixů také ve variantě Solar, které při aspoň třech hodinách denně na plném slunci přidají k výdrži dalších asi 10 %.

Ne každá dívka chce mít na ruce tak velké hodinky, jako jsou Fenix 6X, ale pokud nechceš být spoutaná limity. Volíš mezi nimi a Instinct Solar

Výběr ti také může zkomplikovat množství variant, které Garmin u hodinek nabízí. Je možné zvažovat, zda potřebuješ model Pro s hudbou a mapami nebo ne, ale pokud už se chystáš jít do hodinek bez kompromisů, věř, že mapy se ti můžou při extrémních aktivitách opravdu hodně hodit.

Tento výběr určitě nepokrývá všechny varianty a někdo může při prozkoumávání možností přijít na to, že se mu nakonec více hodí jiné hodinky, než by podle prvotních otázek měly. Jenže možností je mnoho a snad jsem ti aspoň trošku pomohla se v tom nepřeberném množství zorientovat a najít si ty správné hodinky právě pro sebe. V dalších dílech našeho seriálu se můžeš těšit na popis možností, které ti tvé nové hodinky mohou přinést a třeba ti i tyto rady pomohou rozhodnout se pro tvůj ideální model.

Autor: Soňa Hrabec Kotulková

Vivoactive jsou na dámskou ručku jako stvořené