Proč běžcům pomůže rozvoj maximální síly

Proč běžcům pomůže rozvoj maximální síly

Ve většině článků se dočtete, že vytrvalci by se měli v posilovně zaměřit především na rozvoj silové vytrvalosti, což znamená vyšší počet opakování s nižší zátěží. Výzkumy ovšem dokazují, že zvláště u lepších běžců může mít pro zlepšení výkonnosti význam i rozvoj maximální síly.

legpress

S maximální silou je to vlastně podobné jako s maximální rychlostí: Když chcete dát desítku za 30 minut, musíte každých sto metrů závodu zvládnout za 18 vteřin. Abyste tuto rychlost udrželi, není nutné mít osobák na stovku pod jedenáct, pokud ji ale dáte maximálně za patnáct, nemáte šanci. Podobně při běhu na 10 km vynakládají svaly dolních končetin zhruba 50 % své maximální síly, a pokud dokážete jejich maximální sílu zvýšit, logicky se zvýší i oněch padesát procent. To znamená více síly do každého kroku, a tudíž i vyšší rychlost při zachování stejné úrovně zátěže.

Výzkumy ostatně ukázaly, že když běžec s kvalitní výkonností zařadí do tréninku 2x týdně posilovací jednotku zaměřenou na rozvoj maximální síly, může to jeho výkonnost zlepšit o 5 až 10 %. A pokud bude v jeho tréninku i nadále převažovat vytrvalostní zátěž a nebude se přecpávat bílkovinami, nemusí se obávat ani nadměrného nárůstu svalové hmoty.

Jak posilovat
Maximální sílu můžete rozvíjet v posilovně, například podřepy s činkou nebo cvikem zvaným leg press, ale i třeba pomocí maximálních výskoků a odpichů. Cvičte vždy 4-6 opakování ve třech sériích, odpočinek mezi sériemi by měl být cca trojnásobkem času zátěže.

Upozorňujeme ale, že užitečnost zařazení tréninku maximální síly platí pro zkušené běžce se slušnou výkonností. Ti ostatní by se měli v tréninku zaměřit především na rozvoj aerobní a anaerobní vytrvalosti, protože tak dosáhnou zlepšení mnohem snáze.

Text: Tomáš Kučera / Foto: Shutterstock