TEST: Lehká bunda do nečasu od Salomonu

TEST: Lehká bunda do nečasu od Salomonu

Ochránit proti větru a přitom zajistit dostatečný odvod potu – to jsou dva poměrně protichůdné požadavky, s kterými se musejí vypořádat výrobci běžeckých bund na zimní období. Značka Salomon se s tímto úkolem poprala velmi dobře: její novinka Equipe Softshell Jacket zvládá obojí na vynikající úrovni. Bundu pro RUN otestoval Petr Pechek, mistr republiky v maratonu.

První překvapení se konalo hned při rozbalení balíčku s bundou. Věděl jsem, že má jít o softshellku, a pod tímto pojmem jsem si představoval spíše neforemný kus oděvu, který se hodí spíš na turistiku než na běhání. To, co jsem z balíčku vytáhl, však bylo neuvěřitelně lehké a tenké – tak, že jsem naopak trochu pochyboval, že mě taková bunda dokáže v zimních podmínkách zahřát a ochránit. Nutno říct, že dokázala, a dokonce velmi dobře. O tom ale až za chvíli.

Co uvádí výrobce:
Salomon Equipe Softshell Jacket

» Univerzální tréninková bunda na běžky, kolo a běh v chladných podmínkách.
» Je vyrobena ze strečových materiálů a její přední část je větruodolná.
» Technologie Motion Fit se přizpůsobí jakémukoliv pohybu a nebude vás omezovat.
» Bunda je vybavena nastavitelným lemem, elastickými manžetami, plochými švy a reflexními prvky.
» Technologie AdvancedSkin Shield chrání před větrem, sněhem a prochladnutím, zatímco vysoká prodyšnost materiálů umožňuje odvod přebytečného tepla a potu od pokožky.
» Cena: 3 250 Kč

Absolutní volnost pohybu
Equipe Softshell Jacket je ovšem nejenom tenká a lehká. Při její výrobě je totiž použit střih Active Fit s technologií Motion Fit, takže když jsem ji oblékl, zjistil jsem, že perfektně obepíná tělo, což je základní předpoklad pro funkčnost technologií pro odvod potu, a přitom mě žádným způsobem neomezuje v pohybu. Tento fakt jsem později ocenil zejména na běžkách, které oproti běhu přeci jen kladou vyšší nároky na rozsah pohybu v oblasti ramen. Příjemně na mě působil i design bundy.

Neprofoukne a odvede pot
Bundu jsem testoval v průběhu vánočních svátků, kdy jsem měl štěstí na různorodé počasí. Mohl jsem tak její vlastnosti vyzkoušet v rozličných podmínkách – od teplot nad nulou přes mrznoucí déšť v kombinaci se silným větrem až po mráz. Využíval jsem ji hlavně na běžecký objemový trénink (nejdelší z absolvovaných běhů měřil 35 km), ale zvládl jsem v ní i několik tréninků na běžkách.

Hlavní předností Equipe Softshell Jacket je skvělá ochrana proti větru. Ta však není využita na celé ploše, ale jen na místech, kde je tato ochrana nejvíce zapotřebí – tedy zejména na přední části. Konstrukce bundy totiž využívá technologii Smart Skin, která oblečení rozděluje na jednotlivé funkční části. Některé z nich jsou větruodolné, další, zejména na zadním díle či vnitřní části rukávů, jsou naopak prodyšné a umožňují dobrý odvod potu i přebytečného tepla. Obojí přitom fungovalo na jedničku: bunda neprofoukla ani v poměrně prudkém ledovém větru na hřebenech Krkonoš a na dobré úrovni byl i odvod potu. Zvláště na běžkách jsem ocenil i technologii AdvancedSkin Shield, která zajišťuje ochranu před sněhem a zároveň neomezuje schopnost odvádět přebytečné teplo.

Asi nejextrémnější podmínky panovaly při jednom z tréninků na běžkách, kdy se teplota pohybovala kolem dvou stupňů pod nulou, padal mrznoucí déšť a foukal nepříjemný vítr. Ačkoliv na některých místech bundy vznikla souvislá ledová vrstva, velmi dobře mě ochránila jak proti větru, tak i proti dešti.

equipe softshell 1Detaily, které fungují
Equipe Softshell Jacket je ovšem vybavena i několika dalšími zajímavými vychytávkami a detaily. Velmi chytře jsou řešeny zejména manžety rukávů. Jsou z pružného materiálu, který omezuje vyhrnování rukávů i při pohybu paží ve velkém rozsahu a brání pronikání studeného vzduchu k rukám.

Nějakou dobu jsem přemýšlel nad smyslem jakési spojky na patentce v horní části zipu. Pak jsem ale zjistil, že toto jednoduché řešení výrazně usnadňuje termoregulaci a odvětrávání: když je vám horko, můžete rozepnout velkou část zipu a spojka zajistí, aby obě poloviny předního dílu držely u sebe a nevlály ve větru.

Samozřejmostí jsou dnes u většiny běžeckých bund reflexní prvky a vybavena je jimi i Equipe Softshell Jacket. Jejich kvalitu můžu pochopitelně sám posoudit těžko. V bundě jsem ale equipe softshell 1 2absolvoval i několik silničních tréninků potmě a vzhledem k tomu, že se mi auta vyhýbala už z dálky, soudím, že mě řidiči viděli dobře.

Dostatečný je i počet kapes. Vpředu je jedna menší, vhodná na uložení drobností – vejdou se ní třeba klíče nebo menší model mobilu. Výrazně prostornější je pak kapsa na zadní straně, která je přes celá záda. Praktický je i fakt, že je přístupná z pravé strany, nikoliv shora, takže se do ní snadno dostanete, i když vaše pohyblivost v ramenou není příliš velká, a nemusíte přitom ani zpomalit tempo běhu.

Jedinou nevýhodou, na kterou jsem během testování narazil, je absence kapuce. Při extrémnějších meteorologických podmínkách bych ji určitě ocenil. Celkově ale bundu považuji za velmi povedenou a doporučil bych ji jak pro běžecký trénink v chladném období roku, tak i pro běh na lyžích. To nejdůležitější, co sportovec v zimě potřebuje – totiž ochranu před větrem bez omezení odvodu potu a možnosti volného pohybu, poskytuje na velmi dobré úrovni.

Text: Petr Pechek