Bioflavonoidy: pro srdce i lepší výkonnost

Bioflavonoidy: pro srdce i lepší výkonnost

Bioflavonoidy. Už jste o nich nejspíš slyšeli ve spojitosti s červeným vínem, jemuž dávají barvu. Do skupiny bioflavonoidů však patří více přes čtyři stovky různě barevných látek, které vynikají velmi silným antioxidačním působením. Díky tomu mají příznivý vliv na srdce a cévy, imunitu, stav kloubů, stárnutí buněk či zásobení buněk kyslíkem.

Žlutý kvercetin například působí proti řadě virů a bakterií a brání tvorbě krevních sraženin. Výzkumy profesora Davida Niemana z Appalačské státní univerzity v USA na skupině vrcholových cyklistů navíc prokázaly, že kvercetin zmírňuje pokles imunitních funkcí po dlouhotrvající vytrvalostní zátěži. Sprinteři zase ocení, že jeho užívání pomáhá zkrátit reakční čas.

Žlutou barvu má také pigment rutin, který podporuje pevnost cévních stěn, zlepšuje regeneraci buněk oční sítnice a působí příznivě při revmatických chorobách.

Velmi účinné jsou bioflavonoidy, které dávají barvu červenému vínu: zlepšují prokrvení všech tělesných tkání a působí preventivně proti infarktu a mrtvici. Totéž umí i tmavě fialové barvivo ostružin, které nás navíc pomách chránit před rakovinou a stařeckou demencí, zmírňuje záněty, chrání játra a zbavuje tělo toxinů.

Červený betain zase výrazně zlepšuje okysličení buněk, detoxikuje organismus, zlepšuje imunitu, tlumí růst škodlivých bakterií a působí protinádorově. Nadějně vypadají také studie zkoumající vliv betainu coby součásti sportovních nápojů – ukazuje se, že příznivě ovlivňuje nejen rychlost doplňování ztracených tekutin, ale též aerobní i anaerobní metabolismus při výkonu.

Kde je najdeme

Kvercetin je ve velkém množství obsažen v cibuli a v hroznovém víně, rutin zase v pohance či černém rybízu. Nejvýznamnějším zdrojem betainu jej červená řepa. Hojnost dalších bioflavonoidů nabízí většina druhů bobulového ovoce (čím sytější barva, tím více účinných látek), citrusové plody či zelený čaj. Milovníci červeného vína navíc určitě ocení, že tento nápoj obsahuje flavonoidy v mnohem lépe využitelné formě než bobule z hroznů.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock