4 zásadní události víkendu: boj o Rio i české tituly

Běžecká termínovka přetéká o víkendu 16. a 17. dubna důležitými událostmi. Elita bojovala o české půlmaratonské tituly i účast na olympiádě v brazilském Riu. Hobíci se poprvé rozběhli na seriálu RunTour a trailová scéna má za sebou úspěšnou premiéru podniku Ještěd SkyRace.

Homoláč ani Sekyrová na Rio nedosáhli. Zatím

Jiří Homoláč odjížděl do Hamburku s jasným cílem: pokusit se o kvalifikační limit na olympijské hry. Ten má hodnotu 2:15:00. Příslibem bylo Jiřího soustředění v Keni a skvělý osobní rekord, který si vytvořil při Sportisimo 1/2Maratonu Praha. Český běžec si osobák vytvořil i tentokrát, na limit ale nedosáhl – cílem proběhl v čase 2:16:55, což mu stačilo na celkové 21. místo a těsné splnění B limitu (2:17:00).

Brněnský závodník měl přitom závod rozběhnutý slibně, po první polovině držel potřebné mezičasy, od 30. kilometru ale začal zpomalovat. Na jeho mezičasy se můžete podívat zde.

Ivana Sekyrová se na trati trápila a závod dokončila v čase 2:46:52. Pro splnění A limitu bylo nutné doběhnout nejhůře za 2:35:00.

Půlmaratonské tituly mají Pavlišta a Kamínková

Mistrovství republiky se opět konalo v Pardubicích, konkrétně v rámci pardubického vinařského půlmaratonu. Nejrychlejším mužem byl Vít Pavlišta, který zvítězil v čase 1:06:19 a obhájil tak loňské prvenství. „S časem úplně spokojený nejsem, ale dnes nebyly podmínky na lepší. S vítězstvím jsem ale spokojený,“ uvedl pro web atletika.cz Vítek, pro něhož to byl už čtvrtý mistrovský titul na této distanci. Druhý doběhl Lukáš Olejníček, třetí byl domácí běžec Pavel Dymák.

Svůj čtvrtý půlmaratonský titul získala také Petra Kamínková. Cílovou branou proběhla v čase 1:17:31. „Jsem spokojená, že jsem vyhrála, i čas je pěkný, jen jsem myslela, že se mi poběží líp,“ uvedla šampionka. Stříbro si odvezla Petra Pastorová, bronz Dagmar Rychnovská.

Na Ještědu dominoval Lichý

Pořadatelé slibovali drsný skyrunningový závod. A slib dodrželi. Premiéra závodu Ještěd SkyRace měřila 24,5 kilometru a účastníci zdolali v okolí vysílače převýšení více než 1 500 metrů, museli si poradit se dvěma výběhy na Ještěd, drsnými kamenitými pasážemi, deštěm i mlhou, která komplikovala orientaci. Nejrychleji si s tratí poradil Tomáš Lichý (1:53:19), který druhého Tomáše Macečka porazil o více než osm minut! Nejrychlejší ženou byla Anna Straková (2:21:51).

RunTour odstartovala v Českých Budějovicích

I přes navýšenou kapacitu se podařilo organizátorům RunTour vyprodat všechna startovní čísla při premiéře letošního ročníku v Českých Budějovicích. Na start se postavilo celkem 1 400 běžců. „Že se zaplní dospělé běhy, je běžné, ale abychom vyprodali všechna dětská čísla a rozdali všechny medaile, to tu bylo poprvé. Máme z toho velkou radost, i když jsme samozřejmě museli řadu dětí pustit na trať bez čísla, aby o ten zážitek nepřišly,“ uvedl Richard Valoušek, tiskový mluvčí seriálu.

Absolutním vítězem se stal na hlavní desetikilometrové trati Milan Kocourek (31:48), mezi ženami triumfovala olympionička Eva Nývltová Vrabcová (33:33).

Text: Michal Včeliš | Foto: Papuchalka / Shutterstock.com