Jesenický maraton pro Tomasiak a Čípu

Finálový závod a zároveň̌ první́ ročník seriálu GOLDEN TRAIL NATIONAL SERIES 2019 je za námi. Jesenický maraton suverénně ovládl Jiří́ Čípa, který časem pod 3 hodiny vylepšil traťový rekord o více něž 17 minut! Pro druhé místo si doběhl Jan Zemaník.Třetí finišoval Tomáš Křivohlávek. Mezi ženami byla nejrychlejší polská závodnice Natalia Tomasiak, druhá doběhla Magda Horká. Bronzovou medaili brala Denisa Krejčiříková.

V 10 hodin ráno odstartovalo startovní pole vstříc 42 km dlouhé trase s převýšení více jak 1800 m. Trasa vedla závodníky přes vrcholy Šerák a Keprník na Červenohorské sedlo, přes Švýcárnu na Praděd a po hřebenu do cíle na sedle Skřítek.

Hned od startu se v čele závodu pohyboval Jiří Čípa a již na prvním mezičase na 16. kilometru měl náskok téměř čtyři a půl minuty na traťový rekord, který zde v roce 2016 zaběhl David Pelíšek. S odstupem téměř tři a půl minuty pak mezičasem proběhli Jan Zemaník, Marek Causidis a Tomáš Křivohlávek.

Jiří Čípa si suvérénním výkonem vybudoval téměř sedmiminutový náskok před Zemaníkem a Křivohlávkem. Marek Causidis na 31. kilometru ztrácel téměř minutu a o medailových pozicích tak bylo téměř rozhodnuto, přestože závodníky teprve čekal náročný seběh od Ztracených kamenů do cíle na sedle Skřítek, kde závodníci klesají o téměř 400 výškových metrů.

Jiří Čípa si doběhl pro suverénní vítězství v novém rekordu trasy 2:58:29, když překonal předešlé traťové maximum o neskutečných 17 minut. Pro druhé místo si doběhl Jan Zemaník, který v závěrečném klesání dokázal utéct třetímu Tomáši Křivohlávkovi o téměř dvě minuty.

Stejně tak mezi ženami se od prvních kilometrů v čele držela pozdější vítězka Natalia Tomasiak z Polska. Na druhém místě se průběžně držela Magdalena Horká. Mezi těmito dvěma závodnicemi se rozhodovalo nejen o vítězství v závodě, ale také o celkovém prvenství v seriálu. Na prvním mezičase však horká ztrácela již více jak čtyři minuty.

Ani mezi ženami se v závěrečném seběhu žádné překvapení nekonalo a pro vítezství́ si doběhla Natalia Tomasiak z polského Salomon/Suunto Teamu. S odstupem více než sedm a půl minuty na druhém místě finišovala Magda Horká. Na třetím místě dokončila Denisa Krejčiříková.

Celkové vítězství v GOLDEN TRAIL NATIONAL SERIES 2019 se mezi muži připsal Jiří Čípa ze Salomonsi /Suunto Teamu, který v základní části série doběhl dvakrát první a tento výsledek potvrdil i ve finálovém závodě.

Napínavější průběh série nabídl závod žen. Po finálovém závodě, který ovládla Natalia Tomasiak měly s Magdou Horkou shodně 266 bodů. O finálovém pořadí tak rozhodlo lepší umístění v základní části série. Z celkové prvenství se tak mohla se svým bratrem Jiřím Čípem radovat Magdalena Horká.