První díl Golden Trail National Series ovládli Čípa a Lovrantová

Historický první závod prestižní Golden Trail National Series dnes proběhl v rámci tradičního slovenského závodu SALOMON Baba – Kamzík. Cílem a snahou Golden Trail National Series je přivést na své závody skutečnou běžeckou špičku a dát příležitost top běžcům poměřit navzájem své kvality, což se v případě závodu SALOMON Baba – Kamzík podařilo.

Na startu se sešla užší špička české a slovenské vrchařské elity. V mužské kategorii vládla česká šestice Jiří Čípa, Marek Causidis, Jiří Petr, Tomáš Křivohlávek, Radek Hübl a Jan Zemaník, z nichž jsou všichni až na ústeckoorlického rodáka Radka Hübla členové Salomon/Suunto týmu. První byl v cíli Čípa. „Musím uznat, že trasa závodu byla šitá vyloženě pro mě. V takovém terénu a profilu často trénuji a mám ho rád, je krásně běhavý a přitom se jedná o trail v přírodě.“

„Asi od třetího kilometru jsem se osamostatnil a běžel sám svoje tempo. I když jsem za sebou kluky cítil ještě nějaký čas, tak jsem nemusel tlačit až zase tak na pilu a běžel si svoje. Jsem moc rád, že jsem dokázal vyhrát v opravdu nabité konkurenci. Doběhnout s ostatními pod finálový kopec bych asi nechtěl,“ popsal Čípa průběh závodu ze svého pohledu.

V hlavní kategorii žen zde už počtvrté v historii zvítězila Katarína Lovrantová ze slovenského Salomon/Suunto týmu. Druhá za Katarínou doběhla specialistka na horské běhy Natalia Tomasiak z Polska. Pro třetít místot si doběhla Magda Horká z Prahy, sestra vítěze Jiřího Čípy.

„Úprimne, pred konkurenciou, ktorá sa tu zišla vrátane medzinárodných top bežkýň som mala rešpekt a nevedela som, čo očakávať. Chcela som ísť svoje preteky, dať do nich všetko a uziť si to naplno. Po štarte vypálila Natalia Tomasiak rýchlo dopredu a som si povedala, že skúsim proste ísť s ňou dokiaľ to pôjde. Po asi 1km behu za ňou sa mi zdalo,.že trochu spomalila, tak som šla svoje tempo pred ňu. Celý zvyšok pretekov som potom odbehla už sama,“ uvedla Lovrantová.

O kvalitě startovního pole nelze pochybovat, neboť byl překonán rekord trasy a to hned čtyřmi závodníky. Dosavadní rekordní čas zde měl hodnotu 1:40:33 a zaběhl ho Slovák Andrej Paulen. Mimo první tři závodníky tento čas překonal také čtvrtý Tomáš Křivohlávek s časem 1:38:30.

Tento ročník závodu SALOMON Baba – Kamzík nebyl úspěšný pouze z pohledu účasti elitních závodníků, ale také díky již tradičně celkově vysoké účasti. Na startovní listině trasy vedoucí z Pezinské Baby na Kamzík (BK26) bylo zapsáno 585 závodníků. Trasu z Kamzíku přes Babu zpět na Kamzík (KBK53) absolvovalo 194 závodníků a ve startovní listině nejkratší trasy dlouhé 16 km bylo 188 jmen.

Golden Trail National Series Česko a Slovensko pokračuje druhým závodem již příští sobotu 4. května na legendárním závodě Czech Energy Team Perun Skymarathon, kde se opět sejde česká i slovenská špička a dle informací od pořadatele dorazí také legenda světového skyrunningu Marco de Gasperi.