Jak nejlépe na viry vyvolávající chřipku

Jak nejlépe na viry vyvolávající chřipku

Použijte náš obranný plán a naběhejte své podzimní kilometry bez přerušení.
Po celý život jsme obklopeni ohromným množstvím neviditelných mikroorganizmů – bakterií, parazitů a virů. Řada z nich je přitom pro naše zdraví více či méně nebezpečná. Za to, že v tomto nehostinném prostředí žijeme většinou zcela bez problémů, vděčíme především svému imunitnímu systému. Přesto nás však čas od času tito nepřátelé z mikrosvěta dokážou i vážně ohrozit.

Oslabená imunita otevírá cestu virům

Riziko napadení viry chřipky je větší u lidí s oslabenou imunitou. Není-li imunita plně vyvinuta, jako je tomu například u dětí, anebo když je vyčerpána ve stáří či u nemocných osob, mají viry situaci k napadení organismu usnadněnou. Imunita je ale oslabena také v důsledku stresu, nadměrné fyzické či psychické námahy, nesprávné životosprávy nebo kouření.

Do jisté míry jsou také rizikovou skupinou rekreační i výkonnostní běžci. Jejich chvályhodná snaha pokračovat v běžeckých tréninzích i poté, co Babímu létu definitivně odzvonilo, představuje pro viry další výzvu k útoku. Kritických je zejména několik hodin po doběhu, kdy je imunitní systém v útlumu, a kdy nastává i několik hodin trvající tzv. imunosupresivní okno.

Očkování chrání před konkrétní nákazou

Očkováním se rozvíjí schopnost naší imunity bránit se proti konkrétnímu původci onemocnění. Odborníci tomu říkají posilování specifické imunity. Co je ovšem nejdůležitější, musí se očkovat předem, jinak to nemá význam. Jakmile se potom do našeho těla dostane bakterie nebo vir, proti kterým jsme byli naočkováni, náš imunitní systém je rozpozná a sám se s nimi vypořádá.

Problémem ale je, že nemáme očkování na všechno. Například chřipku mohou vyvolat různé viry a v současné době je k dispozici jen vakcína proti virovému kmeni nejrozšířenějšího druhu takzvané sezónní chřipky. S každou novou změnou vlastností viru je třeba vyvinout a vyrobit i novou účinnou vakcínu, což stojí nemalé finanční prostředky a trvá to poměrně dlouhou dobu.

Ani potom však nebývá dostatečný počet těchto vakcín pro všechny. Například u nejnovějšího typu takzvané prasečí chřipky má být vakcína k dispozici až na přelomu listopadu a prosince a dostane ji jen malá část obyvatel ČR. Odborníci proto doporučují dát se už předem očkovat proti běžné sezónní chřipce. Tím, že tuto chřipku nedostaneme, nebudeme oslabeni v případě, že nás napadne virus chřipky nové.

Máte chřipku? Tak nemluvte!

Virus se přenáší vzduchem. Nejenom kašlem a kýcháním, ale také mluvením. Pokud na vás někdo chřipkový virus prskne, můžete onemocnět během jednoho, nejpozději tří dnů. Chřipka má velmi rychlý nástup, protože virus se při vdechnutí usadí hlavně na sliznici dýchacích cest a začne se tam zuřivě množit. Ráno a ještě i dopoledne jste jako rybička, odpoledne nic moc a k večeru už máte pocit, že vás přejel parní válec. Přepadne vás únava, rozbolí hlava, většinou také svaly a klouby. Cloumá vámi zimnice. Teplota může vyletět až nad 39 stupňů. V krku se usadí chuchvalec, v noci se nevyspíte, protože vás trápí dráždivý kašel, a je vám z toho třeba dokonce na zvracení. Množení viru sice po 48 hodinách slábne, ale sliznice s odumřelými buňkami se hojí déle a navíc je náchylná k dalším infekcím. Pořádná chřipka vás dovede potrápit i dva týdny, a pokud horečka přetrvává déle než pět dnů a začnete vykašlávat větší množství hlenu, je třeba nasadit antibiotika. Únava pak přetrvává i několik týdnů.
Na sezonní chřipku platí jedině klid na lůžku, pitný režim, při horečce až 4 litry tekutin denně, a dostatečný přísun vitaminů v čerstvém ovoci a zelenině. Léčit počínající chřipku antibiotiky je zbytečné, protože ta zabírají jen na bakteriální, nikoliv na virovou infekci. Máte-li chřipku, zůstaňte s ní doma. O všechno se dělit nemusíte a o chřipku už vůbec ne. Chodit s chřipkou do práce není žádné hrdinství, ale bezohlednost, i kdyby vám šéf tvrdil pravý opak.

Nachlazení, nebo chřipka?

Chřipku si často pleteme s nachlazením, protože v obou případech jde o onemocnění dýchacích cest vyvolané viry. Na rozdíl od chřipky, která udeří náhle, se nachlazení obvykle vyvíjí postupně: začíná rýmou, bolestí v krku, pokašláváním. Někdy proběhne bez horečky. Naopak při chřipce se rýma nemusí vůbec objevit, zato horečka téměř vždy.

Také uzdravování je při těchto infekčních onemocněních odlišné. Nachlazení trvá obvykle týden, ale máte-li v pořádku imunitní systém, můžete být už za tři dny fit.
Po nachlazení se závažnější komplikace objevují málokdy, zato chřipka může způsobit těžký zánět průdušek nebo zápal plic. Při nevyležené a neléčené chřipce je v ohrožení také srdce (hrozí zánět srdečního svalu), mozek a nervový systém. Příznaky pak bývají podobné jako u klíšťové encefalitidy a léčba je dlouhodobá, stejně jako rekonvalescence.

Při onemocnění můžete užívat protivirové léky

Protivirové léky – takzvaná antivirotika – působí přímo proti virům tím, že brání jejich dalšímu rozmnožování v organizmu. Proti novým druhům chřipky jsou nejznámějšími léky Tamiflu a Relenza. Z uvedeného ovšem vyplývá, že má smysl je začít užívat až v okamžiku, kdy chřipku dostanete a kdy se ještě virus ve vašem těle příliš nerozšířil.

Antivirotika většinou působí proti širšímu okruhu příbuzných virů než očkování proti jednomu konkrétnímu kmeni, bývají ale méně účinná. A protože jde o drahé léky, ani je nebudou mít lékárny k dispozici pro všechny. Co je však také důležité: jejich použití má i svá rizika, se kterými je vhodné se včas seznámit.

Posilování imunity snižuje riziko onemocnění

Na imunitu byste měli myslet již nyní. Každopádně je namístě včas, tj. ještě před propuknutím chřipkové nákazy, podpořit naši všeobecnou imunitu. Měli bychom zvýšit přísun vitamínů nejlépe v podobě čerstvé zeleniny a ovoce. Příznivě působí také probiotické přípravky obsahující laktobacily a další mikroorganizmy. „Tajným“ tipem jsou také enzymy. Některé enzymy v našem těle totiž pomáhají zajišťovat rovnováhu a fungování imunity a podáváním příslušných enzymů zvenčí (nejznámější je lék Wobenzym) účinně podpoříme svůj obranný systém. Základem všeho je zkrátka co nejlepší vyzbrojení imunity, abyste chřipku pokud možno vůbec nedostali. A když už vás virus napadne, tak abyste se s ním co nejrychleji vypořádali.