Akademické mistrovství světa zakončili Češi úspěšně

Od 17. do 21. července proběhlo ve Finsku v okolí města Kuortane Akademické mistrovství světa orientačních běžců. Do závodů nastoupilo celkem 303 běžců z 33 zemí včetně 12 českých závodníků, ovšem běžet mohli pouze akademici do věku 25 let. Česká výprava byla složená především z mladých závodníků, kteří na mistrovství mohli sbírat cenné zkušenosti z těžkých terénů a mohli se porovnat se světovou konkurencí. Medaile se rozdávaly v pěti závodech – v úterý se běžely sprintové štafety, ve středu krátká trať, ve čtvrtek sprint, v pátek byla na programu klasická trať a v sobotu završily šampionát štafety.

Autor: Matěj Burda | Foto: Jaroslav Kačmarčík

Český reprezentační tým na AMS (foto: Jaroslav Kačmarčík)

Sprintové štafety

Na úvod šampionátu se běžely smíšené čtyřčlenné štafety, při kterých první a poslední úsek běží ženy a prostřední dva jsou mužské. Do rychlého závodu s arénou ve městě Seinäjoki nastoupilo české kvarteto ve složení  Karolína Šiková, Vojtěch Sýkora, Marek Minář a Vendula Horčičková. Po dramatickém závodě se prokázala kvalita švýcarských závodníků, kteří vyhráli s náskokem 47 vteřin. Druhé místo obsadilo Polsko a třetí Francie. Česko po nepříliš povedeném výkonu bralo 12. místo.

Ukázka části trati s GPS trackingem ze sprintových štafet

Krátká trať

Další den byla na programu krátká trať neboli middle. Parky a městskou zástavbu tedy vystřídal rovinatý les s kameny, skalkami a bažinami. Ukázalo se, že prosadit se na přední pozice proti skandinávským závodníkům bylo nesmírně obtížné. Závodníci se navíc museli vypořádat s teplotami atakujícími 30 °C ve stínu. Na ženy čekala trať dlouhá 5,1 km vzdušnou čarou, muži běželi trať ještě o 900 metrů delší. Ženskou kategorii opanovaly jasně švédské běžkyně, v TOP 6 měly čtyřnásobné zastoupení. Zvítězila Emma Bjessmo (SWE), která o 1:19 porazila Norku Marii Olaussen, o pouhé 2 vteřiny zpět byla další Švédka Johanna Öberg. Žádná z českých závodnic se nevyvarovala chyb, a tak bylo nejlepším výsledkem 16. místo Barbory Zháňalové. Mezi muži zvítězil Aleksi Karppinen (FIN) v čase 36:14, druhý Paul Sirum na něj ztratil pouze 7 vteřin, o dalších 11 vteřin zpět byl Håvard Haga (oba NOR). Tomáši Kubelkovi patřilo v cíli 15. místo, druhý nejlepší Čech Petr Horvát se těsně nevešel do TOP 20.

Chyby českých závodnic při závodě na krátké trati

Sprint

Sprint se běžel stejně jako sprintové štafety v aréně Seinäjoki, ale v jiné části města, tratě vedly městem a parky, byly v úplné rovině a běhalo se tedy velmi rychle. Závod žen ovládla pouze o půl vteřin Virág Weiler (HUN) před Martinou Ruch (SUI). Češkám se prosadit nepodařilo a nejlepším výsledkem bylo 36. místy Anny Štičkové. V mužích zvítězil zkušený sprinter Tim Robertson (NZL), Tomáš Kubelka se se ztrátou jedné minuty vešel těsně do TOP20.

Klasická trať

Klasická trať znamenala pro některé závodníky již čtvrtý závod ve čtyřech dnech, kdy navíc přišel na řadu fyzicky nejnáročnější závod. Vítězné časy obou kategorií se vyšplhaly nad 70 minut, navíc se běželo v těžkém severském terénu. Mezi ženami získala další medaili pro Norsko vítězná Marie Olaussen, českým závodnicím se konečně zadařilo a Magdaléna Tužilová si doběhla pro 10. místo, Vendula Horčičková skončila pouze o místo zpět. Muži běželi trať dlouhou 12,4 km vzdušnou čarou a závod nejlépe zaběhl Jonas Egger (SUI), Tomáš Kubelka udělal hned na 1. kontrole 4minutouvou chybu, ale i tak skončil celkově na pěkném 11. místě.

Vendula Horčičková na doběhu klasické trati (foto: facebook AMS)

Štafety

Závěrečným závodem šampionátu byly štafety, ve kterých Češi chtěli ukázat, že dokáží bojovat o medaile, a to se také povedlo. Do závodu žen nastoupily dvě české štafety (tria Tužilová-Zháňalová-Horčičková a Šiková-Štičková-Voborníková). Obě štafety běžely skvěle až do poloviny druhého úseku, kde druhá česká štafeta chybovala a propadla se do druhé desítky. Naopak první česká štafeta předávala v kontaktu se třetím místem a během závěrečného úseku byla chvíli na průběžné stříbrné pozici. Poté ovšem přišla mapová chyba Venduly Horčičkové a na Češky zbyla bramborová medaile za Norskem, Finskem a Švýcarskem. Během závodu žen se na trať vydali muži, kterých do lesa vyběhlo dokonce 42 (složení českých štafet: Minář-Sýkora-Kubelka a Mudrák-Navrátil-Horvát). Po prvním úseku předával Marek Minář se ztrátou dvou minut, ale zároveň byl v kontaktu s ostatními štafetami. Na druhém úseku běžel velmi dobře Vojtěch Sýkora, ale velké chyby mu nedovolily se posunout na lepší než průběžně 11. místo. Ještě lépe zvládl druhý úsek Šimon Navrátil, který zaběhl 11. čas na úseku a vrátil českou B štafetu do TOP20. Tomáši Kubelkovi se na finiši povedlo dotáhnout naši štafetu na konečné 7. místo (5. místo v redukovaném pořadí). Vyhrálo Norsko, před Finskem a Švýcarskem.