S mapou a čelovkou letos nejlepší Aschermannová a Petržela

Mistrovství ČR v nočním orientačním běhu se událo o uplynulé sobotě 13. dubna v blízkosti obce Boháňka na Hořicku. Cílem závodu proběhlo celkem 480 závodníků všech věkových kategorií – od dorostenců přes elitu až po veterány starší 65 let.

Terén závodu byl středně členitý s řadou terénních tvarů, nechyběl ani podrost, nepravidelné mýtiny či bažinky a meliorační rýhy. To, co závodníky většinou na nočních závodech zajímá, je použití reflexních prvků na kontrolách, ty totiž velice usnadní nalezení dané kontroly. L

etos ovšem reflexy na kontrolách nebyly, a tak se závodníci museli zcela spolehnout na své mapové dovednosti. Přestože se na startu závodu představilo mnoho našich excelentních závodníků, tak ti nejlepší chyběli – dospělá reprezentace (a někteří junioři) absolvovali 10denní tréninkový kemp v Norsku jako přípravu na Mistrovství světa. Loňské tituly tak Lenka Mechlová a Miloš Nykodým neobhajovali.

Mezi ženami se bojovalo především o stříbro

Sedmnáct odvážných žen se postavilo na trať dlouhou vzdušně 7,6 km. Ta obsahovala vesměs středně dlouhé postupy, které kladly nároky především na držení směru a vnímání vrstevnic. Na třetí kontrolu byl ovšem postaven královský dlouhý postup, který nabídl rozličné množství variant. Celý závod nejlépe zvládla a pro zlato si doběhla Petra Aschermannová, která se do vedení dostala na 6. kontrole a až na několik menších mapových chyb běžela bezchybně: „Se svým výkonem jsem docela spokojená, i když by to určitě mohlo být lepší. V týdnu před závodem jsem byla trochu nemocná, takže to fyzicky úplně netáhlo. Mapové chybky se mi většinou podařilo včas vychytat. Trať byla zábavná; terén byl super až na hustníky s ostružinami.

Souboj o 2. místo byl velmi vyrovnaný. Tereza Odehnalová zvládla výborně úvodní kontroly a vybudovala si na čele náskok půl minuty, její konkurentka v medailovém boji Karolína Teplá se držela na průběžném 3. místě. V průběhu trati Odehnalová klesla na druhé místo a po větší chybě na 17. kontrolu už se před ní dostala i Karolína Teplá, která tak vybojovala stříbrnou medaili. Nebylo to ovšem jen tak, neboť nakonec bronzová Tereza Odehnalová neustále stahovala a rozestup v cíli činil jen 5 vteřin. Další závodnice již nabraly ztrátu přes 6 minut – 4. místo obsadila Barbora Šiková, 5. Radka Sklenářová a 6. Karolína Šiková.

Mužských 13 kilometrů nočním lesem

Na startu mužského závodu se představilo 51 závodníků, proto byla kategorie rozdělena na sudou a lichou pomoci tzv. „motýlků“ (viz mapa). Závodníci tak nemuseli startovat až do ranních hodit a byla přitom zachována férovost závodu. Trať měřila vzdušnou čarou 11,75 km a bylo na ní 35 kontrol (z toho 2 uzlové), většina běžců tak naběhala i přes 13 km. Výborný závod zaběhl Jan Petržela, který dokázal titul z MČR v nočním vybojovat po pěti letech. Již na první kontrolu měl nejrychlejší mezičas, pak ho párkrát v průběžném vedení vystřídal Jan Procházka, ovšem od 7. kontroly šel Petržela svůj závod a postupně svůj náskok navyšoval. „Mapově to byl opravdu povedený závod, kromě jedné špatné volby jsem šel čistě. Fyzicky to bylo vzhledem na moje aktuální možnosti taky celkem slušné, do kopců mi to sice moc netáhlo, ale z kopce a po rovinách jsem se cítil překvapivě dobře. Terén byl dost zasekaný, vyžadoval hodně bojovnosti, což v českých terénech není samozřejmostí,“ uvedl po závodě vítěz závodu.

Vyrovnaný výkon předvedl Radek Nožka, který se po celou dobu závodu virtuálně pohyboval na čelních pozicích a v cíli to znamenalo 2. místo se ztrátou 1:59. Bronzovou medaili nakonec vybojoval Jan Procházka, ten však udělal několik chyb a jeho ztráta již byla více než 5minutová. Pod stupni vítězů se seřadilo pardubické trio Matěj Kamenický, David Procházka a Petr Zvěřina.

1. Petržela Jan OK 99 Hradec Králové 72:43
2. Nožka Radek OK Lokomotiva Pardubice 74:42 + 1:59
3. Procházka Jan SK Praga 78:06 + 5:23
4. Kamenický Matěj OK Lokomotiva Pardubice 79:11 + 6:28
5. Procházka David OK Lokomotiva Pardubice 80:39 + 7:56
6. Zvěřina Petr OK Lokomotiva Pardubice 80:50 + 8:07

Další orienťácké mistrovství čeká na závodníky již za měsíc – 18. a 19. května se v Čáslavi a Pardubicích odehraje MČR ve sprintu a sprintových štafetách.

Text: Matěj Burda