Triatlonistka Kuříková veze z me ve sprintu stříbro! Čelůstka čtvrtý

Na fantastická umístění dosáhli čeští triatlonisté na mistrovství Evropy ve sprintu, které se konalo v sobotu 27. července v ruské Kazani. Petra Kuříková si od řeky Kazanka odváží stříbrnou medaili! Jan Čelůstka obsadil 4. místo. A celkem čtyři reprezentanti se probojovali do elitní dvacítky.

Kazaň je označována za ruskou sportovní metropoli, díky čemuž pravidelně hostí prestižní mezinárodní akce. Tentokrát přivítala evropský šampionát ve sprint triatlonu, který se konal na jednom z nejkrásnějších míst ruského města – na břehu monumentální řeky Kazanka a ve stínu historického centra. 750 metrů plavání se odehrálo ve vodách Kazanky. Cyklistika o délce 19,2 km byla rozdělena do třech okruhů a odvedla závodníky do technické, kopcovité pasáže v ulicích města. Pětikilometrový běh se pak odehrál ve dvou okruzích na nábřeží řeky.

Do závodu žen nastoupily dvě české reprezentantky – Petra Kuříková a Iveta Fairaislová. Prvně jmenovaná šla z vody na třetí pozici v bezprostředním kontaktu s čelem závodu. Iveta Fairaislová byla desátá, když na nejrychlejší plavkyně ztratila necelou půlminutu. Petra Kuříková tak absolvovala cyklistickou část v čelní skupině, která při příjezdu do depa čítala 9 závodnic a kterou se Ivetě Fairaislové nepodařilo zachytit a pracovala ve druhém, velmi početném balíku. Rozdíl mezi oběma skupinami pak v průběhu cyklistické části narůstal.

„Kola nám přišla až noc před závodem, tak jsem si cyklistiku bohužel nemohla natrénovat a sžívala jsem se s tratí během závodu. Když jsem viděla, že jedeme jen v malé skupině a že dobré běžkyně špatně zaplavaly a jsou až za mnou, tak jsem měla velkou motivaci vybojovat medaili,“ řekla hned po závodě.

V závěrečném běhu se Kuříková dlouho držela na čele se Švýcarkou Julií Derronovou, která nakonec byla v závěru silnější. Kuříková si doběhla pro stříbrnou medaili – od Švýcarky ji dělilo 21 sekund. „Pro mě je to dosud největší úspěch v kariéře! Letos jsem přitom změnila trenéra, tahle sezona je pro mě přechodová a moc se mi v ní zatím nedařilo, ale tohle beru jako velké povzbuzení, že jdeme po správné cestě a mohu se utkávat i s nejlepšími,“ usmívala se.

Iveta Fairaislová finišovala na 13. místě se ztrátou necelých dvou minut na první místo.

Medaile byla nadosah

Do závodu mužů nastoupila hned čtveřice českých reprezentantů – Jan Čelůstka, Jan Volár, František Linduška a Lukáš Červenka. Z vody šel jako první celkově vynikající plavec Lukáš Červenka, který se ovšem dostal hned v úvodu cyklistiky do těžké krize, kvůli níž ze závodu odstoupil.

Jako druhý z Čechů vyplaval na 14. pozici František Linduška (+11 s), na 18. místě šel Jan Volár (+17) a na 22. příčce byl Jan Čelůstka (+27). Na čele závodu se pak utvořila pětičlenná skupina bez české účasti. Česká trojice pracovala ve druhém balíku, jehož ztráta postupně narostla na 40 vteřin.

„Na jednu stranu je škoda, že nám ujelo pět lidí. Na druhou stranu ale musím uznat, že kdybych jezdil s nimi, tak by mě cyklistická část stála mnohem víc sil. Už takhle pro mě byla taková zajímavá, protože nám kola přiletěla na poslední chvíli. Ale i to beru jako štěstí, protože některým závodníkům nepřiletěla vůbec,“ uvedl Jan Čelůstka.

V běhu pak předvedl mimořádný výkon, kterým se propracoval na 4. místo! Od vítězného Brita Gordona Bensona jej dělilo 50 vteřin, od medaile pak 18 sekund! „Vyrazil jsem z depa a běžel jsem, co to šlo. Čekal jsem, kdy mi dojde. Ale dneska se všechno dobře sešlo a se čtvrtým místem jsem maximálně spokojený,“ dodal.

Janu Volárovi ani Františku Linduškovi nesedl běh podle jejich představ – prvně jmenovaný finišoval na 20. místě, druhý doběhl na 23. místě.

Výsledky
Mistrovství Evropy ve sprint triatlonu, 27. července, Kazaň

Muži: 1. Gordon Benson 52:04, 2. Samuel Dickinson (oba V.Brit.) 52:04, 3. Rostislav Pevtsov (Ázer.) 52:36, 4. Jan Čelůstka 52:36 … 20. Jan Volár 54:05, 23. František Linduška 54:31, Lukáš Červenka DNF.

Ženy: 1. Julie Derronová (Švýc) 58:50, 2. Petra Kuříková 59:11, 3. Tamara Gomez Garrido (Šp.) 59:23 … 13. Iveta Fairaislová 1:00:46