Češi se mezi statisíci účastníků Nike Human Race neztratili

Češi se mezi statisíci účastníků Nike Human Race neztratili

Do největšího závodu na světě, Nike Human Race, se v sobotu 24. října zapojilo i přes dvě stě českých běžců na desetikilometrové trase v pražské Stromovce. Popularita této akce, při níž soupeří závodníci z celé planety prostřednictvím technologie Nikeplus (předpokladem je, že mají Nike+ Sportband nebo Nike+ iPod Sport Kit), stále stoupá. Loni běželo v asi pětadvaceti městech svých deset kilometrů celkem přes tři čtvrtě milionu lidí, letos se do závodů ve třiceti městech včetně Prahy zapojilo již na milion účastníků. Kapacita startovních míst je přitom limitovaná možnostmi pořadatelů v tom kterém městě, a tak často byla registrace uzavřena po pár dnech od jejího zahájení.

Na příslušných webových stránkách Nike (http://nikerunning.nike.com) si každý účastník běhu jakého postavení v milionovém závodním pelotonu dosáhl. Čeští závodníci letos dosáhli v žebříčku sto tří států, jejichž občané se akce účastnili, celkem slušného 27. místa díky průměrnému času 54:13 (nejrychlejší byli Tunisané s průměrem 34:02, v Evropě se nejrychleji běželo v Římě – 1123 běžců zde dosáhlo skvělého průměrného času 49:21).

Soutěživost je sice pro mnoho sportovců dobrá motivace ke zlepšování osobní výkonnosti, cílem Nike Human Race je ovšem především inspirovat k běhu lidi všech výkonnostních skupin a vytvořit celosvětovou komunitu lidí, kteří se prostě dokážou radovat z pohybu. O tom, že tato snaha dosahuje úspěchů, svědčí nejen rostoucí počet účastníků této celosvětové akce, ale i to, že dokáže motivovat velké množství mladých lidí – například v Singapuru vyběhlo do ulic na deset tisíc lidí, z nichž přes šedesát procent bylo mladších pětadvaceti let.