Čeští běžci na lyžích vstoupili do Světového poháru ve Falunu, na patnáctce volně si nejlépe vedl Bešťák

Světový pohár ve švédském Falunu otevřel distanční závod mužů, kteří absolvovali 15km distanci volně s intervalovým startem. Na start se postavila také trojice českých reprezentantů, z nichž si nejlépe vedl Jonáš Bešťák na 53. místě. Do závodu nezasáhl Michal Novák, který kvůli administrativním komplikacím spojeným s koronavirovými opatřeními přicestoval do Švédska až večer před závodem. Své vedení ve Světovém poháru navýšil díky dnešnímu vítězství Rus Alexandr Bolšunov.

Ve Falunu, který patří k nejtradičnějším místům kalendáře Světového poháru, čekala na závodníky vymrzlá náročná trať s těžkými stoupáními. V okolí sluncem ozářených skokanských můstků absolvovali 15 km volně.

Už první mezičasy napovídaly, že čeští reprezentanti dnes do bojů o bodované příčky nezasáhnou. Nejlépe si z nich vedl Jonáš Bešťák, který do závodu vstoupil opatrně – na 4. km mu patřilo 67. místo. Pak ale začal pomalu výsledkovou listinou stoupat vzhůru, až se probil na konečné 53. místo se ztrátou 3:18,5.

Také Adam Fellner své postavení dlouho zlepšoval. Z 59. pozice, která mu patřila po třetině závodu, se posunul na 53. místo, které mu přisoudil mezičas na 12. km. Výš už se ale probít nedokázal kvůli pádu, při kterém si zlomil hůl. V konečném pořadí mu patří 60. místo se ztrátou 3:39,8 na vítěze.

„Před závodem jsem se necítil příliš dobře, ale v jeho průběhu se to zlepšovalo. Konečný výsledek mě mrzí, protože jsem dokázal stupňovat tempo, ale pak jsem spadnul a zlomil hůl, což mě poslalo výsledkově dolů,“ řekl Adam Fellner.

Třetím českým závodníkem na startu byl Tomáš Kalivoda. Ten se výsledkovou listinou pohyboval ve zcela opačném směru než jeho týmoví kolegové. Na 4. km atakoval nejlepší padesátku, pak ale začal ztrácet. Ve výsledkové listině mu patří 69. místo se ztrátou 4:37,4.

Už zítra čeká české muže další distanční závod, tentokrát klasicky s hromadným startem.

Výsledky

Světový pohár, Falun (Švédsko), 29. ledna 2021

Muži: 1. Alexandr Bolšunov 32:33,3, 2. Sumen Hegstad Krueger +1,8, 3. Sjur Roethe (oba Nor.) +23,9 … 53. Jonáš Bešťák +3:18,5, 60. Adam Fellner +3:39,8, 69. Tomáš Kalivoda +4:37,4

Биткоин миксер bitmix