Do kopečka podél Svratky

Jako při všech prestižních akcích se i v Brně prosadili především keňští běžci. S přehledem – a v traťovém rekordu – zvítězil teprve devatenáctiletý Peter Chesang Kurui (1:03:42), jeho o tři roky starší krajan Joel Komen na něj ztratil přes dvě minuty (1:05:43). Z českých účastníků si nejzdatněji vedl domácí Daniel Orálek z AC Moravská Slávia Brno (1:10:33), který doběhl celkově pátý. Milým překvapením byl výkon Jiřiny Kociánové z Atletického klubu AHA Vyškov, která se v dobrém čase (1:25:37) prosadila  za dvojicí Keňanek v mezinárodní konkurenci na celkové třetí místo ženské kategorie.

Běhu v Brně přálo slunečné počasí, obtíže zato představoval občasný nárazový vítr. Pro Keňany byl jistou komplikací zvlněný profil dvoukolové trati, především mírné stoupání podél Svratky, které vnímali coby „velký kopec“ a svěřili se, že ještě v neděli ho „cítili v nohách“. Celkové převýšení přitom představuje asi čtyřicet metrů. Pro některé domácí běžce a běžkyně byl naopak právě tento dvoukilometrový úsek jistou úlevou, neboť je tam hustě osázené stromy chránili před dotěrným větrem.

Organizátoři (hlavním pořadatelem byla společnost Čiba Sport Athletic, s.r.o.) chtějí novu tradici brněnských běhů udržet i v příštích letech. Doufají, že se oživí i zájem sponzorů, který letos byl nejspíš vzhledem k probíhající finanční krizi bohužel omezený.