Do SP v Engadinu vstoupila Razýmová pádem a 27. místem. Nováková byla 42. a Janatová 53.

Do SP v Engadinu vstoupila Razýmová pádem a 27. místem. Nováková byla 42. a Janatová 53.

Švýcarský Engadin se stal scénou pro poslední závody Světového poháru této sezony. V závodě žen na 10 km klasicky s hromadným startem si pro nejlepší umístění z trojice českých reprezentantek dojela Kateřina Razýmová, která si připsala 27. místo, přestože ji brzy po startu zastavil pád a musela pak dohánět velkou ztrátu. Petra Nováková se dlouho rvala o elitní třicítku, nakonec ale dojela 42. Kateřině Janatové patří 53. místo. První místo z dnešního závodu bere Ruska Julia Stupaková.

Nádherné švýcarské údolí Engadin ležící ve výšce 1800 metrů nad mořem přivítalo závěrečný díl Světového poháru slunečným, ale větrným počasím, ve kterém se musely ženy poprat se třemi náročnými okruhy o délce 3,3 kilometru.

Kateřině Razýmové vstup do závodu nevyšel: už na prvním kilometru upadla po kolizi s dalšími soupeřkami, zlomila hůl a ztratila kontakt s čelem závodu. Prvním mezičasem na necelých dvou kilometrech tak projížděla jako padesátá se ztrátou více než 20 vteřin. Po celý zbytek závodu své umístění zlepšovala – po pěti kilometrech byla 36., po dvou okruzích jela s Petrou Novákovou na hraně nejlepší třicítky. Cílem projela jako 27. se ztrátou 1:25,6.

„Dá se říct, že pro mě dnešní závod skončil na prvním kilometru, kdy mě srazila Němka Victoria Carl, spadla jsem a přehnalo se kolem mě celé startovní pole. Navíc jsem měla zlomenou hůl. Ztráta pak už byla moc velká na to, abych se dokázala v těch větrných podmínkách dotáhnout dopředu. Jinak se mi pocitově jelo dobře, ani s tou nadmořskou výškou jsem neměla problémy,“ řekla zklamaně Kateřina Razýmová. „Naštěstí není ta ztráta velká, od nejlepší patnáctky mě dělí nějakých patnáct vteřin, takže to pro zítřejší třicítku není nic zásadního.“

O umístění na bodovaných pozicích dlouho bojovala také Petra Nováková, kterou v polovině závodu dělily od 30. místa jen 4 vteřiny a dvě příčky ve výsledkové listině. Pak ale začala česká reprezentantka pořadím pomalu propadat. Nakonec si tak připsala 42. místo se ztrátou 2:03.

V úvodu závodu si nejlépe z trojice Češek vedla Kateřina Janatová, které patřila na prvním mezičasu 23. pozice. Tempo nejlepších závodnic Světového poháru ale neudržela a po zbytek závodu postupně propadala pořadím. V konečném pořadí jí patří 53. příčka a ztráta 2:44,5.

Zítra Světový pohár uzavřou stíhací závody na 30 a 50 kilometrů volně. Ženy startují v 8:15 hodin, muži v 10:35. Oba závody vysílá přímým přenosem Eurosport.

Výsledky

Světový pohár, 10 km klasicky, Engadin (Švýcarsko), 13. března 2021

Ženy: 1. Julia Stupaková (Rus.) 25:13, 2. Heidi Wengová (Nor.) +7,1, 3. Ebba Anderssonová (Švéd.) +8,5 … 27. Kateřina Razýmová +1:25,6, 42. Petra Nováková +2:03, 53. Kateřina Janatová +2:44,5