HERVIS 1/2MARATON PRAHA OBOHATÍ POPRVÉ BĚŽKYNĚ Z JAPONSKA

Teprve 21letá Aki Odagiri má za sebou už řadu úspěchů, mj. druhé místo na Seven Hills v Nijmegenu 2010, nebo páté místo na Univerziádě v Číně. Začala běhat po vzoru bratra a sestry, obdivuje japonskou běžkyni Yuko Shimizu. Ráda se fotí na nejrůznějších místech, kde cestuje, takže v Praze snad najde dostatek příležitostí. Půlmaraton umí za 1:11:43. „Chci vydržet co nejdéle v čelní skupině, aby si vyzkoušela tempo světových běžkyň. A pak se jednou dostat na olympijský maraton“, říká.

Ještě o dva roky mladší Rina Yonetsu běhá také na Univerzitě Meijo a čeká ji půlmaratonský debut. Prožila prý obrovské štěstí po vítězství v jednom školním závodě a proto začala běhat. Vzorem se jí stala Naoko Takahaši, olympijská vítězka v maratonu ze Sydney 2000 a později světová rekordmanka, která jako první žena zaběhla maraton pod 2:20. Sama se touží dostat na olympiádu a…? „Pak se uvidí“, usmívá se.

Hlavní favoritkou závodu žen je Lydia Cheromei, zkušená 34letá keňská běžkyně, která tu loni vyhrála půlmaraton i maraton. Běhá už do třinácti, o rok později vyhrála juniorské mistrovství světa v krosu. V roce 2004 si doběhla pro stříbro na světovém šampionátu v půlmaratonu. Žije a trénuje v Eldoretu, na speciální přípravu se přesouvá do Itenu se svým trenérem Gabrielem Nicolou. Hodně naběhá se svojí přítelkyní, světovou rekordmankou v půlmaratonu Mary Keitany. Má šestiletou dceru Faith. A formu stále skvělou, jak už letos potvrdila dalším vylepšením osobního rekordu v maratonu v Dubaji.

Mezi další zajímavá jména z nejrůznějších světových končin patří Atsede Habtamu z Etiopie, Alena Samokhvalova z Ruska, Tatiana Gamera-Shmyrko z Ukrajiny. Ty doplní nejlepší české běžkyně. Celkem se na startu objeví 11 000 běžců z 81 zemí včetně Aruby nebo třeba Guineje.

Text: www.pim.cz