Jan Pechoušek získal na mistrovství ČR v běžeckém lyžování druhý titul ve dvou dnech, v ženách byla nejrychlejší Petra Nováková

Jan Pechoušek získal na mistrovství ČR v běžeckém lyžování druhý titul ve dvou dnech, v ženách byla nejrychlejší Petra Nováková

Mistrovství České republiky dospělých a dorostu v běžeckém lyžování dnes pokračovalo v Novém Městě na Moravě distančními závody klasicky. Na páteční vítězství ve sprintu klasicky dokázal v sobotním intervalovém závodě skvěle navázat Jan Pechoušek, který tak získal druhý titul ve dvou dnech. Závod žen ovládla Petra Nováková.

Do Nového Města na Moravě se sjela vynikající konkurence, ve startovní listině figurovali i závodníci z Rakouska, Španělska, Slovenska, Maďarska a dokonce Keni, z českých reprezentantů naopak chyběla jen trojice Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová a Michal Novák.

Po pátečním vítězství ve sprintu Jan Pechoušek říkal, že by v sobotu rád skončil do pátého místa. Své ambice ale vysoko překonal. Na desetikilometrové trati projel všemi mezičasy na prvním místě. Adam Fellner, který startoval za ním, ale jeho náskok umazával: ve čtvrtině závodu ztrácel 8 sekund, v polovině už jen 3,5 vteřiny a v posledním okruhu už ho od Pechouška nedělila ani vteřina.

Nakonec ale manko smazat nedokázal. Titul patří Janu Pechouškovi, stříbro si odváží Adam Fellner, který nakonec ztratil 4,8 vteřiny, a bronz patří Jonáši Bešťákovi.

„Vůbec jsem nevěřil tomu, že bych dnes mohl vyhrát, o to spokojenější ale jsem,“ vyprávěl Jan Pechoušek. „Od prvního kola jsem to zkusil narvat a čekal jsem, jak dlouho vydržím. Ve třetím a čtvrtém kole už byla znát únava, ale dostal jsem info, že s Adamem jedu o titul, tak jsem rád, že se mi to ještě povedlo udržet.“

Těsný souboj pro Petru Novákovou

Na ženy čekala v sobotu 23. ledna pětikilometrová trať, na které si už od prvních mezičasů vedla nejlépe Petra Nováková. Podobné tempo dokázala ze soupeřek držet jen Petra Hynčicová, která v polovině trati ztrácela necelých šest sekund. Ve druhé půlce závodu se ale začal rozestup mezi nimi zmenšovat.

Nakonec Petra Nováková první místo udržela. Petra Hynčicová ztratila na druhé příčce 1,7 sekundy. V závodě FIS byla třetí Rakušanka Barbara Walchhoferová (+28,8), v redukovaném pořadí mistrovství ČR pak bronz patří Adéle Novákové, která na vítězku ztratila 41,5 vteřiny.

„Dnes to bylo hodně náročné. Bylo teplo, sníh odtával a navíc před námi projelo stopou už hodně lidí. Takže podmínky byly pomalé, sníh nedržel a byl na hole hodně hluboký. Většinu trati jsem proto šla mimo stopu,“ řekla Petra Nováková. „Pětikilometrovou trať už příliš často nejezdíme. Stává se, že když se člověk před závodem dobře nezapracuje, případně přepálí začátek, tak je to pak na výsledku znát. Já měla začátek uspěchaný, nebyla jsem v klidu, takže jsem pak kolem 4. kilometru trochu zpomalila, ale naštěstí jsem to v posledním stoupání a cílové rovince ubojovala. Závěry jsem nemívala dobré, tak jsem ráda, že se mi dneska povedl.“

Dorostenci zažili drtivá vítězství i těsné souboje

Kategorie starších dorostenců má stejné vítěze jako páteční sprinty. Na trati o délce 7,5 km si připsal titul s výrazným náskokem Jiří Tuž, ještě suverénnější vítězku měl ovšem 5km závod starších dorostenek. Nelu Půbalovou v cíli dělilo od soupeřek přesně 58,8 sekundy. V kategorii mladších dorostenců dnes triumfovali Jonáš Hellmich a Hana Randáková, která se radovala z českého titulu i ve včerejším sprintu.

Program šampionátu otevřely už v pátek sprinty

Do semifinálových jízd sprintů klasickou technikou dokázalo v nabité mezinárodní konkurenci postoupit celkem sedm českých mužů, do finále se pak ale probojovali jen dva: z prvního místa Luděk Šeller, ze druhého Jan Pechoušek. Ve finále pak kromě nich nastoupili Rakušané Moser, Foettinger a Habenicht a Španěl Pueyo.

Z prvního místa se radoval Jan Pechoušek, druhý dojel Luděk Šeller, třetí příčku v závodě kategorie FIS vybojoval Rakušan Benjamin Moser. V redukovaném pořadí Mistrovství ČR patří bronzová medaile Tomáši Kalivodovi, který obsadil ve své semifinálové jízdě 4. místo.

„Kvalifikace se mi nejela moc dobře, vůbec jsem se necítil ve své kůži, celý den mi bylo špatně od žaludku. Mezi rozjížďkami byla kratší pauza než obvykle, tak jsem se vždycky stihl jen vydýchat, ale stejně se mi postupem času jelo líp a líp,“ řekl Jan Pechoušek, který finálovou jízdu rozhodl svým nástupem v závěrečném kopci. „Je to teprve můj druhý titul, ten první jsem získal asi před deseti lety, tak z toho mám obrovskou radost.“

Finále závodu žen bylo naopak ryze českým soubojem. Nastoupily do něho Petra Nováková, Sandra Schützová, Adéla Nováková, Barbora Antošová, Tereza Beranová a Petra Hynčicová.

Ve finále byla nejrychlejší Petra Hynčicová, která tak dokázala obhájit svůj loňský titul ve sprintu klasicky. „Ve finále jsem se chytila Adély Novákové, která jela výborně. Měla jsem za ní velmi dobrou stopu. V posledním kopci pak už nebylo na co čekat a do cílové rovinky jsem si přivezla výhodnou pozici, ze které se mi podařilo uspět,“ řekla Petra Hynčicová.

Pro republikové stříbro si dojela Tereza Beranová, bronz si z Vysočina Areny odvezla Adéla Nováková.

Závodní program uzavřou v neděli závody volnou technikou s hromadným startem.