Michal Novák držel na Světovém poháru ve Falunu krok s nejlepšími. Na patnáctce klasicky si dojel pro 15. místo

Opět se potvrdilo, že se českým běžcům na lyžích ve švédském Falunu daří. V dnešním závodě Světového poháru na 15 kilometrů klasicky s hromadným startem si Michal Novák dojel pro výborné 15. místo. Jonáš Bešťák byl 44., Adam Fellner se bohužel stal obětí hromadného pádu a závod nedokončil. Zvítězil Rus Alexandr Bolšunov.

Švédský Falun ovládlo jasné, ale mrazivé počasí, při kterém teplota klesala k -12 °C. Zmrzlá trať byla díky tomu zákeřná zejména v technicky náročných sjezdech, ve kterých popadala celá řada závodníků včetně vítězného Rusa Alexandra Bolšunova, který pak musel dojíždět ztrátu. Hned v prvním kole se do velmi tvrdého hromadného pádu přibližně třiceti závodníků dostal také Adam Fellner. Po něm se ještě snažil pokračovat, ale kvůli bolesti nohy z pádu odstoupil.

Michal Novák měl ovšem od začátku závod pod kontrolu a po celých 15 kilometrů se držel v početné vedoucí skupině, kontakt s nejlepšími neztratil ani v momentě, kdy v posledním okruhu favorité stupňovali své tempo. Díky tomu si připsal skvělé 15. místo, cílovou branou projel se ztrátou pouhých 10,7 vteřiny.

„Po celou dobu jsme jeli tempo, ve kterém jsem se cítil docela v pohodě. Náročné to ale bylo v tom, že jsme jeli ve velké skupině, takže jsem občas někde zůstal stát zablokovaný a mohl jen čekat, než se zase rozjedeme. Hodně bláznivé dnes byly sjezdy, protože sníh byl zmrzlý a rychlý, stopa naopak byla docela mělká, takže z ní lyže občas vyletěla ven. Proto tam bylo i dost pádů. Jediné, co mě trochu mrzí, je závěr, který mohl být lepší. Před ním jsem se v kopci zavařil. Ale celkově jsem s 15. místem i se ztrátou spokojen,“ řekl Michal Novák.

Na konci velmi početné vedoucí skupiny se dlouho držel také Jonáš Bešťák, který s ní začal ztrácet kontakt až ve druhé polovině závodu. V posledním okruhu se pohyboval v blízkosti 43. místa ve trojici se Švýcarem Baumannem a Španělem Rojem. Nakonec si dojel pro 44. příčku se ztrátou 1:11,1.

„Hned po startu se mi podařilo dobře zařadit na konec vedoucí skupiny, které jsem se snažil držet co nejdéle. Pomohly mi k tomu i lyže, které byly opět super. S dnešním výkonem i výsledkem jsem proto spokojen,“ zhodnotil závod Jonáš Bešťák.

„Je mi líto Adamova pádu, který byl opravdu početný a hodně tvrdý. Řada závodníků po něm byla potlučená, měli zlámané hole a potrhané kombinézy. Adam se snažil pokračovat, ale pak to kvůli bolesti nohy nešlo. Jinak jsem rozhodně spokojen. Michalovo 15. místo je skvělé a Jonáš mě také potěšil. Snad to tak půjde i dál,“ řekl kouč Vasil Husák.

Zítra čeká české reprezentanty sprint klasicky. Hlavní závod startuje ve 13:30.

Výsledky

Světový pohár, 15 km klasicky s hromadným start  zem, Falun (Švédsko), 30. ledna 2021

Muži: 1. Alexandr Bolšunov (Rus.) 35:15,3, 2. Johannes Hoesflot Klaebo +0,4, 3. Paal Golberg (oba Nor.) +0,4 … 15. Michal Novák +10,7, 44. Jonáš Bešťák +1:11,1, Adam Fellner nedokončil