Novák se na padesátce v Engadinu držel s nejlepšími. V posledním závodě Světového poháru bere 21. místo. Fellner byl 66.

Novák se na padesátce v Engadinu držel s nejlepšími. V posledním závodě Světového poháru bere 21. místo. Fellner byl 66.

Letošní ročník Světového poháru v běžeckém lyžování je u konce. Uzavřel ho stíhací závod mužů na 50 km volně ve švýcarském Engadinu. Michal Novák se v něm dlouho držel s nejlepšími, dokázal si polepšit o deset míst a vybojoval skvělé 21. místo. Adam Fellner finišoval na 66. příčce. Zvítězil norský reprezentant Simen Hegstad Krueger.

Poslední závod sezony vedl po trase slavného Engadin Skimarathonu. Startovalo se ze sedla Maloja, odkud 50km trať dovedla závodníky do cílového S-chanf. Kromě vysoké nadmořské výšky (1800 m) se museli běžci porvat i s nafoukaným sněhem a silným protivětrem, který se dnes nádherným údolím proháněl.

Michal Novák šel do závodu ze 31. místa a se ztrátou 1:13. Už v prvních pěti kilometrech se mu ale podařilo dostihnout čelo závodu. Brzy pak byly dostiženi i další početnou skupinou – v ten moment se balík rozšířil na 58 závodníků. Po hodině a čtvrt se skupina začala trhat, na čele se oddělila 18členná skupina, jejíž nástup Novák sice nemohl zachytit, ale dokázal se do ní spolu se Švédem Svenssonem dotáhnout. Čtyři kilometry před cílem Novák opět začal ztrácet se skupinou kontakt, znovu už se dotáhnout nedokázal, i tak si ale připsal výborné 21. místo se ztrátou 1:30.

„Dneska jsem se cítil opravdu dobře a měl jsem i poměrně dost energie. Po startu jsme stíhali tu vedoucí skupinu před námi, kam bylo poměrně náročné se dostat. Pak se ale dlouho jelo pohodové tempo a nikdo vepředu moc nebláznil,“ popisoval závod Michal Novák. „V jednom úzkém úseku se to ale začalo trhat, já zůstal zavřený a mohl jsem jen čekat. Naštěstí se nám podařilo se Švédem Svenssonem vrátit zase dopředu. Pak se mi bohužel v jednom sjezdu zastavily lyže a zase jsem z té skupiny vypadl. Trochu mě to mrzí, protože to bylo zrovna jedno z klíčových míst závodu. Přitom se pak lyže zase rozjely. Musím to ale brát tak, že trať má 50 kilometrů, jsou na ní různé podmínky a není možné namazat na každý metr. Jinak lyže byly většinu tratě super. Celkově jsem ale spokojený s výkonem i s výsledkem.“

Adam Fellner startoval jako 61. se ztrátou 2:11, jeho ztráta už byla příliš velká na to, aby se také dotáhl do čelní skupiny, podařilo se mu ale zapojit se do menší skupiny, která čítala devět závodníků a pohybovala se na 62. až 70. pozici. V průběhu závodu se zredukovala, mezičasem na 40. km tak Fellner projížděl jako vedoucí muž čtyřčlenné skupiny na 65. místě. S letošním ročníkem Světového poháru se rozloučil 66. místem se ztrátou 12:49.

„Z mého pohledu to byl boj o přežití. Je konec sezony, program byl náročný a fyzicky už nemám z čeho brát. Dneska navíc byly těžké podmínky, na trati ležel nafoukaný sníh a celou dobu foukal protivítr, takže to vůbec nejelo. Jsem rád, že se mi podařilo udržet ve skupině, ve které jsme spolupracovali. Jinak se tomu ale nedalo z mé strany moc říkat závodění,“ řekl vyčerpaně Adam Fellner.

Výsledky

Světový pohár, stíhací závod na 50 km volně, Engadin (Švýcarsko), 14. března 2021

Muži: 1. Simen Hegstad Krueger (Nor.) 2:10:41, 2. Hans Christer Holund (Nor.) +1,2, 3. Jens Burman (Švéd.) +3,0 … 21. Michal Novák +1:30, 66. Adam Fellner +12:49