Primátor chce Pražanům pomoci najít cestu k zdravému životnímu stylu

Nikdy není pozdě vydat se na správnou cestu, zní v mottu historicky prvního Primátorova dne zdravého životního stylu, který se uskuteční v sobotu 27. srpna v pražské Botanické zahradě v Troji. Cílem interaktivního veletrhu, kterým veřejnost provede sám doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., primátor hl. m. Prahy, je ukázat, jak lze i ve velkoměstě dosáhnout naplnění známého rčení „ve zdravém těle zdravý duch“ a že začít není pozdě v jakémkoli věku. Akce potrvá od 11 do 17 hodin, vstup je zdarma.
„Lidé neustále podceňují skutečný význam pojmu zdravý životní styl. V jejich povědomí ještě není zakořeněno, že nejde buď jen o vyváženou a pestrou stravu, nebo pouze o pohybové aktivity či život bez stresů. Zdravý životní styl znamená dokázat sladit všechny tři tyto složky v jeden jediný vyrovnaný celek. Právě on totiž přináší tu nejlepší prevenci před tzv. civilizačními chorobami a prodlužuje věk,“ konstatoval MUDr. Bohuslav Svoboda. „Proto bych rád jako primátor a lékař Pražanům pomohl najít ke zdravému životnímu stylu tu správnou cestu. Nezávazně si ho mohou vyzkoušet prostřednictvím interaktivních stanovišť na veletrhu. Věřím, že díky jim mnoho lidí zjistí, že žít zdravě není nijak složité, ba ani nudné.“
Primátorův den rozdělí Botanickou zahradu na tři zóny s interaktivními stanovišti. „Psychickou vyrovnanost“určitě ocení ti, kteří se potýkají s každodenním tlakem v práci či dalšími životními starostmi. Odborníci ušijí každému na míru rady, jak bojovat se stresem nebo se účinně odreagovat a odpočinout si. Podnětný může být například relaxační jogínský stánek, v němž si návštěvníci budou moci pod vedením profesionální cvičitelky vyzkoušet techniky dýchání a různé pozice. Nebo se jen můžete odreagovat při thajské masáži.
Zejména pro děti se pak může stát lákadlem šermířská školička a turnaj pro její dva nejlepší žáky s primátorem Bohuslavem Svobodou, který je bývalý sportovní šermíř. V zóně „Zdravé tělo“ se pak lidé dozvědí vše o svých tělesných hodnotách, jako jsou hladina cukru, cholesterol či poměr tělesného tuku a svaloviny. Vyzkoušet budou moci populární zumbu, aerobní trenažér VacuShape, taibo či třeba tai chi. Inspirací se může stát exhibice skákání na obří trampolíně nebo ukázka břišních tanců. A nejen to, pokud někdo neví, který sport by byl pro něj nejvhodnější, může se svěřit do rukou sportovních poradců.
Zóna „Zdravá výživa“ Pražanům přinese každou hodinu pravou kuchařskou show s ochutnávkou zdravých pokrmů. Pochutnat si budou moci i na neobvyklých variacích nápojů z čerstvého ovoce a zeleniny a nejrůznějších zdravých produktech. Odborníci na výživu pak zájemcům pomohou se sestavením redukčních či sportovních jídelníčků, avšak i s dietou provázející některé zdravotní choroby.
Zároveň budou pro všechny návštěvníky připraveny soutěže o zajímavé ceny – vyhrát mohou např. roční členství do fitness, poukazy na odběr zboží a mnoho dalších cen. Zdravý životní styl chce primátor hlavního města Prahy ve spolupráci s různými institucemi a firmami podporovat i v budoucnu.
Partnery akce jsou: Worldclass, Nike, Rauch, Interspar, radio Hey, Flora, Planet Zen, Bonaqua, Racio, SC Praha, Český mlynář s.r.o., časopis Dieta, VacuShape a Victoria Magic.