Šampionát v lyžařském orientačním běhu proběhl navzdory koronaviru

Šampionát v lyžařském orientačním běhu proběhl navzdory koronaviru

O uplynulém víkendu po udělení výjimky od Ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury úspěšně proběhly dva závody v lyžařském orientačním běhu. Tituly mistrů ČR v nejkratší disciplíně, sprintu, získali Petra Hančová a Petr Horvát.

Závody se jely v okolí Rýmařova na Bruntálsku, kde byla ve sportovním areálu Flemda připravena spletitá síť rolbových a skútrových lyžařských stop vhodná právě pro závody v lyžařském orientačním běhu. Závodníci byli povinni prokázat se negativním PCR nebo antigenním testem, při vstupu do areálu jim byla změřena teplota a mimo rozježdění a vlastní závod museli nosit roušky.

Sobotním závodem bylo republikové mistrovství ve sprintu, které probíhalo za poměrně mrazivého počasí. Na ženy čekala trať dlouhá 4,1 km a nejrychleji ji projela Petra Hančová, která si pochvalovala závodní podmínky: „Tratě byly pěkně postavené, tvrdý sníh, nepropadalo se to zmrzlé, jen některé stopy byly zapadané sněhem a nebyly tak dobře znatelné.“. Minutu za ní zaostala její reprezentační kolegyně Johanka Šimková, bronzovou pozici si vyjela Veronika Kubínová. Mezi muži byl závod o poznání napínavější, trojice medailistů měla časy srovnané v sedmi vteřinách. Nakonec díky rychlejšímu závěru trati přehoupl vítězství na svou stranu Petr Horvát, který stříbrného Jakuba Škodu porazil o 5 vteřin. O další dvě vteřiny zpět dojel Josef Nagy, pro kterého to byl dobrý vstup do kategorie dospělých. „Bylo to ve vteřinkách, rozhodovaly drobnosti, tratě byly extrémně fyzicky náročné. Bylo potřeba do toho šlapat už od začátku,“ kvitoval vítěz závodu Petr Horvát.

V neděli byl na programu závod Českého poháru na zkrácené trati, při kterém přidala další vítězství Petra Hančová, mezi muži jel nejrychleji Vojtěch Matuš. Oba závody byly zároveň nominačními závody na únorové Mistrovství světa v Estonsku a také akademickými mistrovstvími ČR, vítězové však zůstali stejní, neboť všichni zlatí medailisté byli zároveň akademiky.