Světový pohár: Kuříková vybojovala na drsných kopcích v Arzacheně 13. místo. Grebík si připsal životní výsledek

Na mimořádně náročné trati v Arzacheně se konal další závod Světového poháru v triatlonu. Nejlepší Češkou byla v sobotu 29. května na 13. místě Petra Kuříková. Pro životní výsledek si dojel Radim Grebík, který ve svém teprve třetím závodě mezi dospělými vybojoval 22. místo. 

Po 750 metrů dlouhé plavecké části ve vodách Středozemního moře šla jako první z Češek z vody Kuříková, která na nejrychlejší ztratila 28 sekund. Hrušková vybíhala na pláž o dvě vteřiny později na 30. pozici. Frintová, která nastupovala na start s číslem 1, byla po plavání na 33. příčce s mankem 40 sekund.

Ve velmi tvrdé cyklistické části, která měřila 19,3 km, se musely závodnice třikrát poprat s náročným stoupáním, na němž pokaždé překonaly víc než 100 výškových metrů. Na čele se utvořila dvanáctičlenná skupina, ve které Česko nemělo zastoupení. Kuříková jezdila ve skupině na 17. až 28. místě. Hrušková pracovala v balíku na 29. až 46. příčce.

„Ten náročný kopec opravdu hodně ovlivnil závod. Už při prvním výjezdu několik holek slezlo z kola a ze závodu odstoupilo. Pro mě to byla nová zkušenost, ve Světovém poháru jsem něco takového ještě nezažila. Snažila jsem se proto jezdit spíše takticky,“ řekla Kuříková.

Frintová byla součástí třetí skupiny. Zkušená závodnice ale po prvním okruhu odstoupila. „Startovat s číslem 1 není většinou žádná výhoda, což se potvrdilo. V prvním okruhu měla přede mnou americká závodnice děsivý pád, který mě připravil o pozici ve skupině. Jelikož pak už nebylo moc o co bojovat, rozhodla jsem se ušetřit síly na příští týden, kdy mě čeká velice náročný závod mistrovství světa v Leedsu,“ uvedla česká reprezentantka.

Pětikilometrový běh pak pořadatelé rozdělili do dvou okruhů v ulicích Arzacheny. Ani na něm nechyběla stoupání. Kuříková do něho vstupovala ze 16. pozice jako členka druhé skupiny. Cílem proběhla jako třináctá se ztrátou 1:47 na vítěznou Němku Gomez-Islingerovou. 

„Běh je to moje nejsilnější disciplína, a tak se na něj obvykle těším, ale tentokrát mi moc sil nezbylo. Pár holek z naší skupiny mi uteklo, ale zase se podařilo dotáhnout několik soupeřek z té první skupiny, takže mohu být s celkovým umístěním spokojená,“ dodala Kuříková.

Hruškové patřila po druhém depu 39. příčka, v běhu se o několik příček propadla a ve slunečném počasí si doběhla pro konečnou 46. pozici, kterou jí přisoudila ztráta 6:56.

Grebík si připsal životní výsledek

V závodě mužů naskakoval Radim Grebík po plavecké části na kolo na 21. příčce se ztrátou 19 vteřin. „Pro mě samotného bylo překvapením, že jsem tak vepředu. Dokud jsme nenasedli na kolo, vůbec jsem nevěděl, jak jsem na tom,“ usmíval se Grebík po závodě. Jan Volár opustil první depo jako 55. závodník se ztrátou 43 sekund

Cyklistickou část pak Grebík absolvoval v první skupině, která čítala 24 závodníků včetně Brita Johnnyho Brownleeho či Nora Blummenfelta, vítěze posledního závodu mistrovství světa i světového poháru v Lisabonu. „Pro mě to byl zážitek. Nevěřil jsem tomu, že jsem tam s nimi. Byl jsem na takových pozicích poprvé, tak jsem sledoval, jak se jezdí vepředu. Jen jsem si říkal, že s nimi musím ty tři kola vydržet a neudělat žádnou chybu. Do kopce jsme přitom vždycky jeli úplnou hranu,“ popsal Grebík.

Volár bohužel do druhého depa nedorazil, už po prvním kole cyklistické části odstoupil kvůli technické závadě na přehazovačce.

Do běžecké části šel Grebík v kontaktu s nejlepšími – na 12. místě se ztrátou 4 vteřin na prvního závodníka. Cílem pak proběhl na 22. pozici, když na vítězného Jonathana Brownleeho ztratil 91 vteřin. „Ještě nemám natrénováno na to, abych hned z depa běžel úplnou hranu. Takže se tam udělala malá mezera. Jak foukalo, už to nešlo moc dotáhnout. I když se mi běželo čím dál lépe, oni naopak zpomalovali, tak už se s tím nedalo moc dělat. 22. místo beru, ale na tom běhu jsem mohl být trochu silnější,“ dodal.

Výsledky

Světový pohár, Arzachena (Itálie), 29. května

Ženy: 1. Marlene Gomez-Islingerová (Něm.) 1:00:51, 2. Julie Derronová (Švýc.) +4, 3. Verena Steinhauserová (It.) +19 … 13. Petra Kuříková +1:47, 46. Alžběta Hrušková +6:56, Vendula Frintová nedokončila

Muži: 1. Jonathan Brownlee (V.Brit.) 54:48, 2. Adrien Brifford (Švýc.) +5, 3. Mario Mola (Šp.) +11 …  22. Radim Grebík +1:31, Jan Volár nedokončil