Takele a Jepkoech honili v dešti rekordy Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem

Etiopský vytrvalec Adugna Takele se na pátý pokus dočkal vítězství v RunCzech běžecké lize. Nejlepší mezi ženami na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem byla Correti Jepkoech z Keni. Ta po triumfu na 10 km v Birell Grand Prix Praha minulou sobotu získala český double. Útok na rekordní časy závodu zhatil běžcům déšť, přesto ti nejlepší zaostali jen těsně. České prvenství si vyběhli Milan Kocourek a Ivana Sekyrová.

Očekával se atak rekordních časů, jenže krátce před startem se pár kapek změnilo v hustý déšť, který ustal až v druhé části závodu. Ještě na desátém kilometru běžela pospolu elitní sedmička za 28:37, jen sedm vteřin za plánem tempa pod hodinu. Postupně se však skupina ztenčovala, na 12. km z ní odpadl i hlavní favorit Atsedu Tsegay, držitel čtvrtého nejrychlejšího půlmaratonského času všech dob. Jenže tady v Ústí to byl teprve jeho první závod po jarním onemocnění břišním tyfem.

Na čele udávali tempo nejčastěji Talam a Kusuro. Dva kilometry před cílem se však odpoutal 25letý Adugna Tekele, devátý muž letošního mistrovství světa v půlmaratonu v Kodani. Cílem proběhl v čase 1:00:45, sedm vteřin za loňským rekordem závodu Philemona Lima. „Dlouho jsme spolupracovali, to mi pomohlo. Pak jsem se rozhodl vyrazit sám, rekord závodu byl pořád na dosah," jen mírně zalitoval Takele.

O 13 vteřin za ním doběhl druhý jeho krajan Azmeraw Bekele, třetí skončil Geofrey Kusuro z Ugandy. Keňská velmoc se tedy senzačně nevešla na stupně vítězů.

Český souboj vyhrál specialista na kratší tratě Milan Kocourek ve svém teprve druhém půlmaratonu. Časem 1:05:47 vytvořil nejlepší český výkon roku i závodu a byl na 12. místě druhým Evropanem. „Od pátého kilometru jsem běžel sám, Japonce před sebou jsem nemohl za boha dohnat. Podařilo se mi to až ke konci, kdy už to byl boj o přežití. Půlmaraton je na mě pořád dlouhý, rozběnuto jsem to měl skoro stejně rychle jako desítku minulý týden v Praze. Ale mám po dráhové sezoně a sedí mi to do plánu," radoval se z vylepšení loňského času o 1:20 minuty muž, který se chystá na mistrovství Evropy v krosu.

Mezi ženami porazila nejlepší Evropanka, celkově devátá Ivana Sekyrová (1:19:18) o dvě a půl minuty Petru Kamínkovou – útok na český výkon roku však nevyšel navzdory podpoře vodiče Jana Sokola. „Na dvanáctém kilometru jsem cítila, že to není ono a na patnáctém se mi to potvrdilo. Nešlo to, nohy neběžely, i když tepovka byla dobrá. Možná lepší, kdyby celou dobu pršelo," říkala česká olympionička.