Výborná Razýmová vybojovala v posledním závodě Světového poháru 16. místo! Všechny tři Češky si polepšily

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová se rozloučila s letošní sezonou Světového poháru skvělým výkonem. Ve stíhacím závodu na 30 km volně si připsala 16. místo, na které se posunula ze 27. pozice. Petra Nováková se ve švýcarském Engadinu probila na bodované příčky a skončila 26. Také Kateřina Janatová si polepšila a finišovala na 48. místě. Zlato získala Norka Heidi Wengová. Celkovou vítězkou Světového poháru se stala Američanka Jessie Digginsová.

Trať dnešního závodu kopírovala trasu populárního laufařského závodu Engadin Skimarathon, pro účastníky Světového poháru ale byla novinkou. V nádherném údolí, které dnes zavřela oblačnost, silný protivítr a sněžení, se závodilo na trati ze Svatého Mořice do S-chanf.   

Kateřina Razýmová odstartovala ze 27. pozice, na kterou jí ve včerejším závodě s hromadným startem odsunul pád. Její ztráta činila 1:25. V úvodních kilometrech se na čele závodu zformovala čtyřčlenná skupina ve složení Anderssonová, Stupaková, Digginsová a Heidi Wengová. Druhou skupinu tvořilo dalších osm závodnic. Česká reprezentantka se dostala do třetího balíku od 13. místa. Po 20 km se ale druhá a třetí skupiny spojily, do boje o 5. místo tak mohlo zasáhnout celkem 18 závodnic. Razýmová finišovala na 16. místě se ztrátou 2:04.

„Byl to poměrně nervózní závod. Ze začátku jsem se snažila sjet skupinu přede mnou, což mě stálo poměrně dost sil, ale věděla jsem, že skupina bude mít větší sílu a později už by se mi to nemuselo podařilo. Naštěstí se pak tempo uklidnilo a mohla jsem využít závětří. Na posledním stoupání asi dva kilometry před cílem jsem najela za Rakušanku Stadloberovou, protože jsem myslela, že bude rychlá, ale nakonec se to ukázalo jako špatný tah, protože skupinka před námi nám cukla. Překvapivě jsem pak po dojezdu ještě měla dost sil,“ řekl k závodu Kateřina Razýmová. „Co se týče podmínek, bylo to dnes zajímavé. Nejsem zvyklá na to, že člověk neví, kde jede, kam jede a může se orientovat jen podle hodinek. Poprvé v životě jsem také jela s bidonem. Kvůli sněžení se jelo prakticky jen ve stopě vyjeté od skútru, vystoupit se nedalo ani kvůli tomu protivětru.“

Petra Nováková startovala ze 42. místa se ztrátou 2:03. Také jí se podařilo zachytit velmi početnou skupinu až 20 závodnic, ze které mohla pomýšlet na umístění na bodovaných příčkách. Zpočátku čítala přibližně 17 běžkyň, postupem kilometrů z ní ale řada závodnic odpadala a na 20. km tak už předurčovala boj o 23. až 33. místo. Česká reprezentantka se dokázala probít na bodované pozice – patří jí 26. místo se ztrátou 4:18.

„Ze začátku jsem pracovala na tom, abych se dostala do nějaké skupiny. Kolem 5. kilometru už nás v ní bylo snad dvacet, některé holky ale byly trochu nepředvídatelné, tak jsem se snažila propracovat dopředu, což se mi podařilo. Zároveň jsem ale nechtěla tahat, protože protivítr byl hodně silný. Celkově můžu závodit hodnotit kladně. Jelo se mi dobře, nohy nevytuhly a zároveň jsou z toho nějaké body,“ řekla Petra Nováková.

Kateřina Janatová se včera rvala s vysokou nadmořskou výškou, ve které se Engadin nachází, proto šla do závodu z 53. příčky a se ztrátou 2:44. První kilometry závodu absolvovala osamoceně a musela se tak srovnat nejen s výškou 1800 m, ale i s nepříznivým počasím. Přesto se dokázala posunout o několik míst dopředu. Ve druhé polovině závodu si pomohla ve dvojici s Číňankou Jialinovou, před níž si dojela pro konečné 48. místo se ztrátou 7:17.

„Dlouho jsem jela sama, vůbec jsem si neměla možnost odpočinout si. Pak jsme se sice střídaly s Číňankou, ale i tak to pro mě byl náročný funkční trénink. Bohužel těžce snáším vysokou nadmořskou výšku a v prvních dnech se v ní nedokážu pohnout,“ řekla Kateřina Janatová.

Výsledky

Světový pohár, stíhací závod na 30 km volně, Engadin (Švýcarsko), 14. března 2021

Ženy: 1. Heidi Wengová (Nor.) 1:28:11, 2. Ebba Anderssonová (Švéd.) +4,5, 3. Julia Stupaková (Rus.) +33,7 … 16. Kateřina Razýmová +2:04, 26. Petra Nováková +4:18, 48. Kateřina Janatová +7:17