Znovu na bodovaných příčkách. Novák se ve švédském Falunu prosadil při sprintu klasicky na 19. místo

Běžec na lyžích Michal Novák si připisuje další body ze závodu Světového poháru. V neděli 31. ledna vybojoval český reprezentant 19. místo ve sprintu klasicky, který uzavřel závodní program ve švédském Falunu. Zvítězili Nor Johannes Hoesflot Klaebo a Švédka Linn Svahnová.

Čeští reprezentanti se museli porvat nejen s tratí o délce 1400 m, která patří k nejtěžším ve Světovém poháru, ale také s nejtvrdší možnou konkurencí. Do závodů se vrátili čerství Norové a vzhledem k domácímu prostředí mohlo Švédsko nominovat více svých reprezentantů, kteří si ve sprintech počínají velmi dominantně – do kvalifikace mužů i žen nastoupilo dohromady 24 Švédů, mezi nejlepší třicítku se jich dostalo hned šestnáct (8 mužů, 8 žen).

českých reprezentantů se ze skvěle obsazené kvalifikace jako jediný probil Michal Novák, který v ní obsadil 21. místo. Svou čtvrtfinálovou jízdu začal ze šesté pozice při odjezdu ze stadionu, v každém stoupání pak ale atakoval závodníky na postupových místech. Zpět na stadion přijížděl za odskočenou trojicí velkých favoritů na čtvrtém místě, pro které si také dojel do cíle. Postoupili Švéd Oskar Svensson, který vyhrál sprint při Tour de Ski ve Val di Fiemme, a Ital Federico Pellegrino, vedoucí muž Světového poháru v této disciplíně. Pro českého reprezentanta z toho bylo konečné 19. místo.

„V kvalifikaci jsem se cítil fyzicky velmi dobře a jsem rád, že se mi v té konkurenci podařilo postoupit. Přijeli sprinteři z Finska, kteří vynechali Tour de Ski, Švédsko tu mělo celou národní skupinu a Norové byli čerství, protože vynechávali závody,“ řekl Michal Novák. „Výsledek rozjížďky mě trochu mrzí. Když jsme si ráno projížděli trať, ve sjezdu do zatáčky byly plotny, proto jsem ve čtvrtfinále zvolil opatrnější, ale horší stopu. A teď při závodě už tam plotny nebyly, což jsem bohužel nemohl vědět a nabral jsem tam ztrátu. Sice jsem ji smazal na dalším stoupání, ale pak jsem ji zase nabral v pasáži při odšlapech, kdy se mi lyže skoro zastavily. Navíc jsem se neudržel v háku ve sjezdech. To ale nebylo mázou, protože servis dnes odvedl skvělou práci, ale bylo to samotnými lyžemi.“

Velmi dobře svou kvalifikační jízdu rozjel Luděk Šeller, kterého po úvodních 400 m dělilo od postupových pozic pouhých šest desetin sekundy. Na zbývajícím kilometru se mu bohužel tuto ztrátu smazat nepodařilo. V konečném pořadí mu patří 47. místo, když ho od postupu dělilo 2,07 vteřiny. Zajímavostí je, že vedoucí muž Světového poháru Alexandr Bolšunov byl jen o jednu příčku a 13 setin lepší než český reprezentant.

Pro 69. místo si v kvalifikaci dojel Tomáš Kalivoda, který na nejlepší třicítku ztratil 8,49 sekundy. Janu Pechouškovi patří v konečném pořadí 75. místo se ztrátou 15,5 vteřiny na postup.

Beranová byla tři vteřiny od postupu

Do závodu žen nastoupily Tereza Beranová s Petrou Hynčicovou. Trenér Jan Franc přitom už před závodem avizoval, že každý postup z kvalifikace bude znamenat obrovský úspěch, a to kvůli dominanci švédského týmu i návratu Norek do Světového poháru.

I s nejtěžší možnou konkurencí ale svedla Tereza Beranová velmi vyrovnaný souboj. Mezičas na 400 metrech jí dokonce přisoudil 12. pozici, na dalším kilometru ale toto skvělé umístění neudržela. Ve finiši z toho byla 43. příčka, ze které ztratila na nejlepší třicítku 3,42 vteřiny.

„Na postup to sice nestačilo, ale nemůžu říct, že bych byla nespokojená. Dala jsem do toho všechno, v cíli jsem měla úplně tuhé nohy, protože tohle je fakt těžký sprint. Také lyže byly skvělé, proto mě trochu překvapilo, že můj čas nestačil na postup. Důležité ale je, že jsem se posunula o kus dál a jdu správným směrem, což mě těší,“ řekla Tereza Beranová.

Petra Hynčicová už po včerejším distančním závodu říkala, že ji tělo nechce pustit do většího výkonu. V dnešním sprintu si pak výsledkově nepolepšila. Dojela si pro 53. místo. Od postupu ji dělilo 9,35 vteřiny.