4 tipy pro ty, co mají sedavé zaměstnání

Máte příliš práce. Vždy je jednodušší odložit běhání na zítra, ale výzkumy ukazují, že už jedno nebo dvoutýdenní pauza z pravidelného cvičení v kombinaci s příliš mnoho času stráveným na zadku, může zhoršit kondici i srdeční zdraví.

Jeden týden nicnedělání může popřít až neuvěřitelných 10 týdnů tréninkové adaptace. Dle vědeckých výzkumů tři až šest týdnů znamená pokles funkčního výkonu o 36 až 70 % a svalové síly o 60 až 78 %. Tady je pár tipů pro zaneprázdněné.

1. Alespoň míle denně

Výzkum ukazuje, že už 13 km týdně je magické číslo k udržení tělesné hmotnosti a srdečního zdraví. I minimální dávka fyzické aktivity – 100 spálených kalorií denně pozitivně ovlivňuje zdraví.

2. Urvěte si 12 minut týdně

Nedostatek času? Podle výzkumů 30 sekund až 5 minut intenzivního cvičení párkrát do týdně má vliv na zdraví. Lepší než nic.

3. Dlouhý běh

Nestíháte pravidelnost? Snažte se každé dva týdny do svého rozvrhu zařadit 90 minut mírné aktivity. Už tak předcházíte cukrovce.

4. Pěší přestávky

Příliš mnoho sezení je stejně neblahé jako sportovní nicnedělání. Každou hodinu na 5 minut vstaňte od stolu a projděte se.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock