5 tipů, jak si udělat ranní běhání o fous příjemnější

Dny se krátí a s blížící se zimou bude čím dál tím obtížnější vyběhnout vpodvečer, ba i odpoledne. Sice tu je pořád možnost jít běhat ráno před prací, ale to ne každému dělá dobře. Jak si ranní aktivitu zjednodušit a přivyknout na ni?

Jít běhat hned po probuzení je skutečně výzva! Je to hlavně tím, že ospalá není jen vaše mysl, ale i svaly a hladina krevního cukru je po celonočním hladovění na své nejnižší úrovni. Na druhou stranu se na to dá zvyknout, zejména využijete-li následujících triků. Jakmile do toho proniknete, po zbytek dne se budete vznášet.

* Dopřejte svému krevnímu cukru malý životabudič tím, že si 15 až 20 minut před během dáte půlku banánu, sklenici džusu nebo toast s marmeládou – vaše tělo vám časem napoví, co preferuje. Sice to může znamenat, že budete vstávat o chlup dřív, ale vyplatí se to. Vaše mysl se probudí a budete mít dostatek energie se přes ranní běh přenést.

* Pokud běžně ráno konzumujete šálek kávy nebo čaje, dobře děláte. Právě i to váš ranní výkon podpoří. Existují studie, že malé množství kofeinu může být efektivním předběžeckým stimulantem.

* Než se rozběhnete, začněte chůzí alespoň v délce 5 minut, abyste své tělo řádně zahřáli. Ráno trvá trochu déle, než se nastartujete, takže začněte lehkým pěším tempem a postupně zrychlujte až ke svižnému. Tahle pětiminutovka udělá zásadní rozdíl v přípravě vašeho těla na přechod k běhu.

* Po zahřátí chůzí běžte volně 5 až 10 minut. Vaše tělo vás odmění dobrým výkonem, pokud budete postupně zrychlovat. Jestliže to nepomůže, střídejte krátce běh s rychlou chůzí, než dosáhnete svého zamýšleného tempa. Indiánská chůze dělá divy právě v ranních hodinách.

* Vypracujte si seznam motivačních skladeb s tím, že jejich tempo bude gradovat. Hudba je velmi účinný způsob, jak se i v nejtěžších chvílích nabudit.