6 tipů, jak se hýbat na dovolené

Běžně se vám daří sportovat pravidelně. Jenže jakmile přijde letní dovolená, pracovní cesta nebo prodloužený víkend, berou dobré návyky za své. Tady je malá inspirace, aby se vám to nestalo.

1. Správně sbaleno

Přidejte do kufru sportovní oblečení a boty. Pak bude těžší vymyslet výmluvy. „Ideálně přihoďte ještě skládací podložku na jógu. Je lehká, skladná a i v malém hotelovém pokoji se na ní dá odcvičit slušná sestava cviků s vlastním tělem,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

2. Zjistěte možnosti

Pokud můžete, vyberte si hotel, kde mají fitko nebo bazén. Ještě před odjezdem zapátrejte na Googlu: Budete mít poblíž park nebo pláž, kam by se dalo vyběhnout?  

3. Kdy? Ráno!

Můžete-li, zaběhejte si hned po probuzení. „Průzkumy ukazují, že s postupujícím dnem, jak se na člověka nabalí povinnosti a únava, je mnohem jednodušší najít výmluvy, proč dneska vynechat. Navíc je to skvělý start do nového dne,“ říká Havrdová.

4. Po městě pěšky

Zakažte si hop on – hop off autobusy, které vás vyhodí u jednotlivých památek, ale choďte pěšky. Je to nejlepší způsob, jak objevit všechny půvaby nové destinace. Nehledě na to, že tak máte bezbolestně splněnou denní doporučenou dávku 10 000 kroků.

5. Maličkosti rozhodují

Jste na služební cestě s nabitým programem? „Dejte si závazek, že z přednáškového sálu budete na toaletu chodit o patro níž. Nebo že pokaždé, když telefonujete, budete se u toho procházet. Nezdá se to, ale za osm hodin to dá slušný příděl kroků,“ doporučuje Havrdová.

6. Nejjednodušší = nejlepší

Cvičit lze i v hotelovém pokoji. Obyčejné dřepy, kliky či sklapovačky fungují jako zázrak. Zdaleka nejlepší je výdrž v planku (plank pose) – zapojíte svaly celého těla a dá se zvládnout úplně kdekoliv.

Stěžejní pondělí

Podobný pozitivní psychologický efekt jako ranní sportování má pondělí. Je prokázané, že když jste aktivní první den v týdnu, je mnohem pravděpodobnější, že vytrváte i po jeho zbytek. A naopak. Pokud v pondělí pohyb vynecháte, tím spíš se budete další dny vymlouvat.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock